Malta: bp Grech o dopuszczeniu rozwodników do Komunii

(fot. youtube.com)
ncregister.com / psd

Biskup Grech, ordynariusz wyspy Gozo należącej do Malty, zapewnia że jest w pełnej jedności z Franciszkiem, co daje gwarancję, że jego nauczanie jest autentyczne.

Biskup Mario Grech jest jednym z sygnatariuszy "maltańskich wytycznych" ws. ósmego rozdziału Amoris Laetitia. Bronił on interpretacji tego dokumentu dopuszczającej osoby rozwiedzione żyjące w ponownych związkach do Komunii w czasie wywiadu dla stacji radiowej RTK.

Biskup stwierdził, że wskazówki nie sprzeciwiają się Magisterium Kościoła i wezwał, aby się z nimi zapoznać, a nie opierać się tylko na relacjach medialnych. Dodał, że "ktokolwiek krytykuje ten dokument, często posługując się kłamstwami, ma problem z papieżem Franciszkiem i poprzez atakowanie nas chce uderzyć w papieża".

Maltański biskup w odpowiedzi na zarzuty krytyków, że są one sprzeczne z nauczaniem Kościoła, podkreślił że wskazówki wymagają "głębszej refleksji, studium i modlitwy", aby można je było prawidłowo wdrożyć. Biskup podkreślił, że w tym dokumencie nie ma nowego nauczania, ale jest nowe podejście duszpasterskie, które rozwiązuje wiele dzisiejszych problemów.

DEON.PL POLECA

- Tak jak papież Franciszek w adhortacji "Amoris Laetitia" tak i my wracamy do świeżości Ewangelii oraz do zasad teologii moralnej, które przyświecały takim wielkim świętym jak Alfons Liguori i Tomasz z Akwinu - powiedział bp Grech.

Ordynariusz Gozo stwierdził, że motywacją maltańskich hierarchów nie była chęć zapełnienia kościołów wiernymi. Bp Grech powiedział, że zarówno on, jak i abp Charles Scicluna, miał tylko jedno pragnienie: "spotkać Chrystusa Zbawiciela", aby pomagać innym. - Nikt nie powinien być pozbawiony tego spotkania, nawet największy grzesznik - dodał.

W ubiegłym tygodniu podobną odpowiedź krytykom wystosował najważniejszy maltański hierarcha - abp Scicliuna.

Ogłoszona w kwietniu zeszłego roku adhortacja wywołała protesty wśród bardziej konserwatywnej części hierarchii kościelnej, w tym czterech kardynałów na czele z Amerykaninem Raymondem Leo Burke.

Zaapelowali oni do papieża, aby wyjaśnił niejasności, które według nich można uznać za odejście od nauczania Kościoła. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Gerhard Mueller stwierdził, że dokument jest jasny i nie będzie żadnej jego korekty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Malta: bp Grech o dopuszczeniu rozwodników do Komunii
Komentarze (5)
DP
Danuta Pawłowska
24 stycznia 2017, 19:23
Ewangelia: Pan Jezus o cudzołożnikach żyjących w nowych związkach! „Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa” (Mt 5, 27-28).
FF
Franciszek2 Franciszek2
24 stycznia 2017, 14:55
Parafrazując Franciszka, który stwierdził, że trudno wyrokowac dobrze lub źle o prezydenturze Trumpa - ale był juz kiedyś niejaki Hitler - cóż biskupie trudno cos wyrokować o Twoim pomyśle ale piekło pełne jest biskupów będących "w pełnej łączności" - co powinno być dla Ciebie przestrogą
DS
Dariusz Siodłak
24 stycznia 2017, 14:30
Dotychczas panowało przekonanie, że w masonerii są 33 stopnie wtajemniczenia. Dzisiaj widzimy, że 34 stopień to biskup Rzymu.Dzieło zniszczenia kościoła wkroczyło w decydującą fazę.
Agamemnon Agamemnon
24 stycznia 2017, 16:46
Myślę, że sprawa drugich małżeństw leżąca w sercu Franciszka jest w zasięgu rozwiązania.
24 stycznia 2017, 13:12
Bp Grech mówi coś o świeżości Franciszkowej rozruby. To ciekawe bo ja tam wyczuwam odór błędu. To tak dygresja na temat zmysłu powonienia. Bp Grech wypada zaś przypomnieć,że papież to nie władca absolutny, lecz sługa. Jesteśmy poddani słudze nie zaś propagatorowi zmian.