Maraton czytania dzieł Jana Pawła II

Maraton czytania dzieł Jana Pawła II
(fot. swieto-rodziny.pl)
PAP / psd

Maraton czytania dzieł Jana Pawła II zainaugurował we wtorek w Katowicach metropolita tamtejszej archidiecezji abp Damian Zimoń. Ta zaplanowana na ponad sto godzin akcja poprzedza rozpoczynające się w najbliższą sobotę III Metropolitalne Święto Rodziny.

Na Święto Rodziny, które potrwa od 23 do 30 maja w archidiecezji katowickiej oraz diecezjach gliwickiej, opolskiej i sosnowieckiej, złożą się m.in. koncerty, konkursy, sympozja, obrzędy religijne, a także dyktando dla rodzin i bieg rodzinny.

"Pamiętam jak kilkadziesiąt dni temu przybyła do mnie i powiedziała "to jeszcze musimy zrobić - przeczytać niektóre z dzieł Jana Pawła II, które dotyczą małżeństwa i rodziny" - wspominał we wtorek zmarłą dziennikarkę i działaczkę społeczną wicemarszałek abp Zimoń.

Duchowny rozpoczął maraton w południe w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach od odczytania adhortacji apostolskiej Familiaris Consortio z 1981 r.

DEON.PL POLECA

"Kościół, świadomy tego, że małżeństwo i rodzina stanowią jedno z najcenniejszych dóbr ludzkości, pragnie nieść swoją naukę i zaofiarować pomoc tym, którzy znając wartości małżeństwa i rodziny, starają się pozostać im wierni" - przypomniał słowa papieża metropolita.

Tegorocznemu Metropolitalnemu Świętu Rodziny nadano hasło "Ojciec fundamentem rodziny". Ojcostwu i roli ojca będzie poświęcony m.in. konkurs literacki i konkurs na plakat. Święto zakończy się 30 maja w czasie dorocznej pielgrzymki mężczyzn do sanktuarium w Piekarach Śląskich. Dzień wcześniej odbędzie się sympozjum naukowe pt. "Zagrożone ojcostwo".

Idea Święta Rodziny zrodziła się w 2007 r. przy grobie Jana Pawła II, podczas śląskiej pielgrzymki do Rzymu, w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. Koordynatorem przedsięwzięcia jest prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. W organizację święta włączają się m.in. władze samorządowe z województw śląskiego i opolskiego, lokalne organizacje katolickie oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Program tegorocznych obchodów Święta można znaleźć na stronie internetowej www.swieto-rodziny.pl.

90. rocznicę urodzin Jana Pawła II uczciło w regionie również częstochowskie Muzeum Pielgrzymowania - jeden z oddziałów Muzeum Częstochowskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Maraton czytania dzieł Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.