Męczennicy IIWŚ - proces beatyfikacyjny

Męczennicy IIWŚ - proces beatyfikacyjny
Katedra w Pelplinie (fot. Mikołaj Kirschke / wikipedia.pl)
PAP / wm

Mszą św. w bazylice w Pelplinie (Pomorskie) zakończył się we wtorek krajowy etap procesu beatyfikacyjnego grupy męczenników II wojny światowej, obejmujący 122 osoby duchowne i świeckie, na czele z ks. prał. Antonim Henrykiem Szumanem.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy diecezji pelplińskiej ks. Ireneusz Smagliński, męczennicy ci pochodzą z terenu siedmiu diecezji i 12 zgromadzeń zakonnych z całej Polski. Wszyscy oni zginęli z rąk hitlerowskich okupantów. Wśród tych osób jest m.in. 16 księży z diecezji pelplińskiej oraz jeden kleryk.

Biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga wyraził podczas mszy nadzieję, że etap rzymski procesu beatyfikacyjnego zakończy się w ciągu trzech lat.

W homilii ks. dr Dariusz Drążek z diecezji pelplińskiej (mianowany postulatorem procesu beatyfikacyjnego na rzymskim etapie) powiedział m.in., że celem pierwszego etapu procesu beatyfikacyjnego było poznanie kandydatów na ołtarze „nie tylko z imienia i nazwiska, ale udokumentowanie ich życia, czyli poznanie z ich wypowiedzi i zachowanych źródeł pisanych, jakimi byli ludźmi, co dla nich było ważne”.

DEON.PL POLECA

Po homilii odbyło się zamknięcia procesu beatyfikacyjnego.

Postulator generalny procesu ks. dr Wiesław Mazurowski przypomniał, że przygotowania do jego rozpoczęcia sięgają lat 90. ubiegłego wieku. Początkowo planowano, aby 17 męczenników z diecezji pelplińskiej (dawnej chełmińskiej) włączyć do procesu 108 męczenników, których beatyfikował papież Jan Paweł II w 1999 r.

Jednak po beatyfikacji z 1999 r. okazało się, że również inne diecezje i wiele wspólnot zakonnych ma kandydatów do wyniesienia na ołtarze, którzy nie zostali uwzględnieni w pierwszym procesie, bo na przykład nie udało się przygotować na czas odpowiedniej dokumentacji.

Biskupi tych diecezji i przełożeni zakonni zdecydowali, aby kandydatów tych dołączyć do procesu prowadzonego przez diecezję pelplińską, na co w marcu 2001 r. zgodziła się Konferencja Episkopatu Polski.

Lista wszystkich kandydatów do chwały męczeństwa liczyła 122 nazwiska osób świeckich i duchownych, na czele z ks. prałatem Antonim Henrykiem Szumanem z dawnej diecezji chełmińskiej. Ich proces beatyfikacyjny Pelpliński Trybunał Kanonizacyjny rozpoczął 21 września 2003 r.

Ks. prałat Antoni Henryk Szuman został zastrzelony przez hitlerowców 2 października 1939 r. w Fordonie k. Bydgoszczy. Miał 57 lat. Przed śmiercią był dziekanem i proboszczem parafii p.w. św. Mateusza w Starogardzie Gd. oraz należał do licznych polskich organizacji oświatowych i charytatywnych.

Wśród grona kandydatów na błogosławionych jest też małżeństwo: 44-letni Józef i 32-letnia Wiktoria Ulma oraz ich sześcioro dzieci - najstarsza, Stasia, miała osiem lat, najmłodsze dziecko - półtora roku. Niemieccy żandarmi zamordowali ich 24 marca 1944 roku w Markowej koło Łańcuta (Podkarpackie); z rąk oprawców zginęło też ośmioro Żydów, których ukrywali Ulmowie. Wiktoria Ulma była w ostatnim miesiącu ciąży.

Podczas pelplińskiego procesu beatyfikacyjnego przesłuchano 111 świadków i odbyło się 187 posiedzeń trybunału. Zalakowane akta procesu beatyfikacyjnego trafią teraz do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Męczennicy IIWŚ - proces beatyfikacyjny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.