Męczennicy Wschodu - kiedy beatyfikacja?

"Dziennik Polski" / PAP / drr

Trzy lata temu Kościół w Polsce rozpoczął przygotowania do zbiorowego procesu beatyfikacyjnego ofiar komunizmu. Nikt nie potrafi powiedzieć, czy i kiedy trafią oni na ołtarze - stwierdza "Dziennik Polski".

Prace przygotowawcze do procesu mogą ulec spowolnieniu po podpisaniu "przesłania" do narodów polskiego i rosyjskiego przez Cyryla I i abp. Józefa Michalika. Tak uważa jeden z duchownych związany z Ośrodkiem Dokumentacji Kanonizacyjnej Męczenników Wschodu (1917-1989), który powołano w związku z procesem.

Z taką opinią nie zgadza się ks. dr Zdzisław Jancewicz, postulator procesu męczenników komunizmu. Jak podkreśla, "przesłanie dotyczy innej sfery".

Ks. Jancewicz nie kryje, że przygotowanie procesu to kwestia wielu lat. Jak mówi, na liście kandydatów przeważają duchowni, zgłoszono też kapelanów katyńskich. - Trzeba jednak pamiętać, że czym innym jest zgłoszenie kandydata, a czym innym rozpoczęcie w jego sprawie procesu. Aby odnośnie do danego kandydata zostało wszczęte postępowanie kanoniczne, jednym z podstawowych wymogów formalnych jest obecność kultu, bo gdy go brak, trudno mówić o udokumentowanej świętości - mówi.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Męczennicy Wschodu - kiedy beatyfikacja?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.