Medjugorje: pozytywny raport komisji?
Watykańska komisja, która bada domniemane objawienia Matki Bożej w Medjugorje, przekazała do Watykanu "pozytywny raport" o owocach tego, co dzieje się w tej niewielkiej miejscowości w Bośni i Hercegowinie - poinformował portal medjugorjetoday.tv, powołując się na "dobrze poinformowane źródła". Miał on zostać złożony w Kongregacji Nauki Wiary pod koniec marca br.
Portal zaznacza jednocześnie, że wciąż otwarta pozostaje sprawa stwierdzenia nadprzyrodzonego charakteru objawień, gdyż - według wizjonerów - trwają one nadal. Źródła, na które medjugorjetoday.tv się powołuje, wyjaśniają, iż nie należy spodziewać się szybkiej decyzji papieża w tej sprawie.
Komisję pod przewodnictwem kard. Camillo Ruiniego ustanowił w marcu 2010 r. Benedykt XVI. Obok niego w jej skład weszli m.in. kard. Jozef Tomko, emerytowany prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów, kard. Vinko Puljić z Sarajewa, kard. Josip Bοzanić z Zagrzebia, kard. Julián Herranz, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych oraz kard Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W pracach tego gremium uczestniczy też dwóch Polaków: o. prof. Zdzisław Józef Kijas, OFMConv., relator w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz - jako sekretarz - ks. prał. Krzysztof Nykiel z Kongregacji Nauki Wiary. Komisja m.in. przesłuchiwała wizjonerów z Medjugorje.
Jednocześnie medjugorjetoday.tv przypomina, że obecny papież Franciszek jako arcybiskup Buenos Aires zezwolił w swej diecezji na dwa publicznie wystąpienia jednego z wizjonerów z Medjugorje, Ivana Dragicevicia. Podczas jednego z nich mężczyzna "odbierał" przesłanie od Matki Bożej w obecności kilku tysięcy zgromadzonych ludzi. Było to na początku marca br. - poinformowała s. Emmanuel Maillard w newsletterze organizacji Dzieci Medjugorje. Wcześniej, pod koniec lat 90. XX w., abp Jorge Mario Bergoglio spotkał się z przebywającym w Argentynie ks. Jozo Zovko, proboszczem w Medjugorje w czasie, gdy rozpoczynały się domniemane objawienia.
Medjugorje leży w diecezji Mostar na terenie Hercegowiny. Według słów grupy młodych mieszkańców tej miejscowości, 24 czerwca 1981 r. zaczęła im się ukazywać Matka Boża, przekazując przesłania. "Spotkania" te trwają do dzisiaj i są związane nie z miejscem (zdarzają się także poza Medjugorje), ale z osobami wizjonerów. Właśnie niespotykana w historii tego typu zjawisk długotrwałość i brak ich ostatecznego zakończenia są jedną z głównych przyczyn, dla których Kościół katolicki nie wypowiedział się ostatecznie na temat ich nadprzyrodzonego charakteru.
Dotychczas Stolica Apostolska za miarodajne uznaje stanowisko episkopatu byłej Jugosławii z 1991 r., w myśl którego nie można potwierdzić nadprzyrodzonego charakteru zjawisk zachodzących w Medjugorje. Dopóki tak się nie stanie, nie można organizować tam oficjalnych pielgrzymek. Mimo to przybywający do tego miejsca wierni powinni być otoczeni opieką duszpasterską. Co roku przyjeżdża do Medjugorje ok. 2 mln ludzi.
Skomentuj artykuł