Meksyk: dużo zgonów księży z powodu koronawirusa

Meksyk: dużo zgonów księży z powodu koronawirusa
Fot. Jezael Melgoza / Unsplash
3 miesiące temu

Już prawie 200 duchownych zmarło w Meksyku od początku pandemii koronawirusa. Tylko w styczniu 2021 r. covid-19 był przyczyną śmierci około 30 księży.

Kościół w Meksyku ma za sobą jeden z najbardziej dramatycznych miesięcy w czasie pandemii. Statystycznie w styczniu codziennie umierał w tym kraju z powodu koronawirusa jeden kapłan. Według najnowszego raportu Katolickiego Centrum Multimedialnego w Meksyku, od pierwszego przypadku w kwietniu ubiegłego roku do końca stycznia tego roku na koronawirusa zmarło w tym kraju 172 księży, 5 biskupów, 10 diakonów i 7 braci zakonnych.

- Dezinformacja, a raczej zalew informacji doprowadziły nas do nieodpowiedzialności – podkreśla cytowany przez agencję Fides ks. Pérez Ramírez, proboszcz jednej z meksykańskich parafii. – Doskonale wiem, że nie jest to jedyna przyczyna, mieliśmy również do czynienia z niewłaściwym zarządzaniem na szczeblu rządowym” – dodaje.

Dlatego ks. Ramírez proponuje inną wizję wyjścia sytuacji kryzysowej: „To nie jest moment na szukanie winnego, ale na działanie. To nie jest czas, aby spekulować, czy wirus jest polityczną i ekonomiczną sztuczką, ale raczej, aby mieć wrażliwość dobrego Samarytanina, aby współczuć tym, którzy cierpią i nie pomijać potrzeb poszkodowanych. Czas wcielić w życie twórczą odwagę, której uczy nas św. Józef”. Proboszcz podkreśla także aspekt rozeznania. Trzeba się pytać, „o co Jezus prosi swój Kościół w tym bardzo ważnym dla świata czasie. – Musimy mieć zdolność przekształcania problemu w szansę”.

Eryk Gumulak SJ, Watykan

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin
23,03 zł
32,90 zł

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Meksyk: dużo zgonów księży z powodu koronawirusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.