Meksyk: nowa prezydent dąży do utrzymania relacji z Kościołem

Meksyk: nowa prezydent dąży do utrzymania relacji z Kościołem
fot. depositphotos.com
KAI

Wybrana 2 czerwca na prezydenta Meksyku Claudia Sheinbaum zapowiedziała, że zamierza nadal współpracować z Kościołem katolickim m.in. w sprawie powstrzymania przemocy szalejącej w tym kraju. Tym samym zaprzeczyła szerzonym przez opozycję plotkom, iż „ta żydowska ateistka pozamyka wszystkie kościoły w Meksyku z sanktuarium Matki Bożej w Guadalupe na czele”.

Tamtejsze media przypomniały, że w lutym br. przyjął ją na specjalnej audiencji Franciszek oraz że w marcu i kwietniu spotkała się ona z biskupami meksykańskimi.

Zarówno Sheinbaum, jak i jej głównego rywala Xóchitla Gálveza przyjął w lutym na audiencjach prywatnych w Watykanie papież. Obecna głowa państwa oświadczyła potem za pośrednictwem swych mediów społecznościowych, że spotkanie z Ojcem Świętym „było wyjątkową godziną, której nigdy nie zapomnę, [spędzonym] z prostym i ciepłym sposobem, który pokazuje jego wielkość". Dodała, iż „oprócz tego, że jest on [Franciszek] najwyższym przedstawicielem Kościoła katolickiego – religii zdecydowanej większości mojego narodu – żywię głęboki podziw dla jego humanistycznego myślenia”.

Ponadto podczas kampanii wyborczej Sheinbaum dwukrotnie spotkała się z biskupami swego kraju. Po raz pierwszy w marcu wspólnie podpisano Narodowe Zobowiązanie na rzecz Pokoju, zaproponowane przez Kościół katolicki w celu rozwiązania problemu rosnącej przemocy w Meksyku. Drugie spotkanie odbyło się w kwietniu z okazji 116. zgromadzenia plenarnego episkopatu. Kandydatka na głowę państwa wyraziła wówczas „pragnienie utrzymania dobrych stosunków z Kościołami, a zwłaszcza z Kościołem katolickim, z którym zgadza się w wielu punktach, zwłaszcza z myślą papieża Franciszka”.

DEON.PL POLECA

W ostatnich tygodniach kampanii wyborczej krążyły pogłoski, że w razie wygrania wyborów Sheinbaum zamknie kościoły katolickie, w tym Bazylikę Matki Bożej z Guadalupe w Mieście Meksyku, którego przez kilka lat była burmistrzynią. Ale na swoim kanale YouTube zaprzeczyła ona stanowczo tym plotkom, które uznała za kłamstwo i zapewniła, że jeśli „wygramy prezydenturę, nie zamkniemy żadnego kościoła, żadnej świątyni”. Podkreśliła, że żywi szacunek do „wszystkich wyznań, wszystkich religii naszego narodu”.

Claudia Sheinbaum Pardo urodziła się 24 czerwca 1962 w Mieście Meksyku w rodzinie żydowskiej, pochodzącej z dzisiejszej Litwy i Bułgarii. Jej ojciec Carlos Sheinbaum Yoselevitz ze środowiska Żydów aszkenazyjskich wyemigrował z tego pierwszego kraju w latach dwudziestych a matka Annie Pardo Cemo wywodziła się z grona sefardyjskiego  i opuściła wraz z rodziną Bułgarię w 1942, uciekając przed prześladowaniami nazistowskimi.

Przyszła głowa państwa ukończyła studia licencjackie w zakresie fizyki na Narodowym Uniwersytecie Autonomicznym Meksyku, a następnie obroniła doktorat w dziedzinie inżynierii energetycznej na Uniwersytecie Kalifornijskim. Należała do Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatycznych, który w 2007 r. otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Od 1980 uczestniczyła w życiu społeczno-politycznym swego kraju, m.in. w różnych protestach antyrządowych czy przeciw władzom niektórych stanów. 1 lipca 2018 wygrała wybory na urząd burmistrza stolicy i jako pierwsza kobieta objęła to stanowisko. Ustąpiła z niego w czerwcu ub.r., aby wystartować w wyborach prezydenckich. We wrześniu tegoż roku została kandydatką na urząd prezydenta Meksyku z ramienia partii Morena. Wybory, przeprowadzone 2 czerwca br., wygrała, uzyskując około 60 proc. głosów, zostając pierwszą kobietą na tym stanowisku (urząd obejmie 1 października  br.).

W oświadczeniu dla hiszpańskiego wydania „The New York Times” w 2020 Sheinbaum przyznała, że wprawdzie jest świadoma swych korzeni żydowskich, „ale moi rodzice zawsze byli ateistami” a ona sama nigdy nie należała do społeczności żydowskiej i „dorastaliśmy w pewnym oddaleniu od niej".

Sheinbaum jest matką dwójki dzieci z pierwszego małżeństwa, a od listopada 2023 jej drugim mężem jest Jesús María Tarriba, konsultant branży finansowej. W swoim programie politycznym zapowiedziała, że zamierza kontynuować „spuściznę” po odchodzącym prezydencie Lopezie Obradorze, zwłaszcza w sprawie niekaralności za dokonanie aborcji do 12 tygodnia ciąży oraz popierania ideologii gender.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Meksyk: nowa prezydent dąży do utrzymania relacji z Kościołem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.