Meksyk: odwołana największa pielgrzymka do sanktuarium Guadalupe

Meksyk: odwołana największa pielgrzymka do sanktuarium Guadalupe
(fot. cathopic.com)
1 miesiąc temu
KAI / kk

Z powodu pandemii koronawirusa została odwołana w tym roku największa pielgrzymka do sanktuarium Guadalupe w stolicy Meksyku. „Tegoroczne uroczystości będą się odbywały w parafiach, w dzielnicach, lub w rodzinach”, powiedział lokalnym mediom rektor bazyliki Matki Bożej z Guadalupe w Mieście Meksyk, ks. Salvador Martinez.

Aby uniknąć zbierania się ludzi, w dniach 11 i 12 grudnia w bazylice nie będzie żadnych uroczystości liturgicznych.

Zazwyczaj w grudniu każdego roku do maryjnego sanktuarium Guadalupe, największego na świecie miejsca pielgrzymkowego, przybywają miliony pielgrzymów. Najwięcej, bo niemal 11 milionów, było ich w ubiegłym roku. Meksyk jest jednym z krajów świata najbardziej dotkniętych pandemią. Mając 70 zmarłych na 100 000 mieszkańców i 900 000 zarejestrowanych infekcji, kraj jest obecnie na 10 miejscu w tabeli zakażeń Uniwersytetu Johna Hopkinsa.

Maryjne święto nawiązuje do wydarzeń, jakie miały miejsce na dzisiejszym terenie Miasta Meksyk między 9 i 12 grudnia 1531 roku. Jak mówi przekaz, indiańskiemu pastuszkowi, który wcześniej przeszedł na chrześcijaństwo, Juanowi Diego Cuauhtlatoatzin, przez cztery dni ukazywała się mówiąca w jego ojczystym języku nahuatl Matka Boża i zostawiła swoje odbicie na jego tilmie, obszernym płaszczu utkanym z grubych i szorstkich włókien agawy. Na prośbę Matki Bożej, w miejscu jej objawień u stóp wzgórza Tepeyac, zbudowano duży kościół, w którym czczony jest cudowny wizerunek Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe. „Guadalupana” jest patronką Meksyku, Ameryki Łacińskiej i całej Ameryki, Filipin, narodów tubylczych oraz dzieci nienarodzonych.

W bazylice zbudowanej w 1974 roku, nad ołtarzem głównym umieszczono indiańską narzutę, na której widnieje słynny wizerunek Matki Bożej. Według informacji archidiecezji Miasta Meksyku, w głównych dniach pielgrzymkowych na ruchomej taśmie prowadzącej pod tą narzutą przemieszcza się 15 600 osób na godzinę. W ostatnich latach, ze względu na tłumnie gromadzących się pątników, wielu z nich z daleka adoruje cudowny wizerunek i wychodzi z kościoła. Setki tysięcy pielgrzymów przybywają do Guadalupe po wielodniowych, czasem wielotygodniowych pielgrzymkach pieszych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Konstanty Osiński
29,90 zł

Książka jest piękną opowieścią o "obrazie nie namalowanym ludzką ręką", którego "malarzem" jest Matka Boża z Guadalupe. Przedstawia ciekawą historię powstania cudownego Wizerunku, jak też z niezwykłą wnikliwością przypatruje się samemu obrazowi, odkrywając przed nami...

Skomentuj artykuł

Meksyk: odwołana największa pielgrzymka do sanktuarium Guadalupe
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Meksyk: odwołana największa pielgrzymka do sanktuarium Guadalupe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.