Meksykański kardynał: musimy uznać zbiorową odpowiedzialność za globalizację

Meksykański kardynał: musimy uznać zbiorową odpowiedzialność za globalizację
Fot. PAP/EPA/SASHENKA GUTIERREZ
1 miesiąc temu
KAI / pk

Niezbędne jest uznanie zbiorowej odpowiedzialności za zglobalizowany świat, czego skutki odczuwa reszta ludzkości – powiedział arcybiskup Miasta Meksyku kard. Carlos Aguiar Retes w wywiadzie dla watykańskiego dziennika „L'Osservatore Romano”.

Rozmowa dotyczyła sytuacji w Ameryce Łacińskiej w świetle obecnej pandemii koronawirusa, która dotarła tam prawie dwa miesiące po potwierdzeniu przez Chiny pojawienia się nowego wirusa. Pierwszy przypadek stwierdzono w Brazylii 26 lutego.

Kardynał oświadczył, że Kościół przeżywa obecną pandemię, będąc częścią społeczeństwa, a więc „z niepewnością i zaniepokojeniem, gdyż przyjął ten styl życia i ograniczenia swobody poruszania się”. Zdaniem hierarchy, chyba żadnemu mieszkańcowi naszej planety nie przyszło „żyć w warunkach tak złożonych jak obecne”.

„Nie ulega wątpliwości, że Kościół musi odczytać pandemię jako znak czasów i odkryć w niej głos Boga Stwórcy” – zauważył Prymas Meksyku. Jego zdaniem „niezbędne jest uznanie zbiorowej odpowiedzialności za zglobalizowany świat, którego skutki odczuwa reszta ludzkości”. Kardynał zaznaczył, że konieczna jest współpraca wszystkich krajów i kultur, aby określić wartości, na których należy oprzeć społeczne życie narodów.

Zdaniem hierarchy obecnie wszyscy ludzie powinni uświadomić sobie, że nie są panami naszego wspólnego domu, ale jego stróżami i zarządcami. Zauważył, że gdy Kościół w ciągu wieków potrafił wcielić w życie nauki Jezusa, to potrafił również przemienić styl życia społeczeństwa w kulturę braterską i solidarną, opartą na poszanowaniu godności każdej osoby.

Nawiązując do powszechnych dziś opinii, iż życie po pandemii nie będzie już takie jak przedtem, kardynał z Meksyku zachęcił chrześcijan do zadania sobie pytania: jaka będzie nasza odpowiedź jako uczniów Chrystusa? Czego oczekuje od nas nasz mistrz Jezus Chrystus, Pan?

Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania i zastosować je w praktyce mocą Ducha Świętego, „prośmy o pomoc naszą Matkę, Dziewicę z Guadalupe” – zaapelował kard. Carlos Aguiar Retes.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Meksykański kardynał: musimy uznać zbiorową odpowiedzialność za globalizację
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Meksykański kardynał: musimy uznać zbiorową odpowiedzialność za globalizację
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.