Metropolita przeciwko uchwale Rady Miasta

Metropolita przeciwko uchwale Rady Miasta
Abp Wacław Depo (fot. Urząd Miejski w Szydłowcu / pl.wikipedia.org / CC BY 3.0)
KAI / mh

Zdecydowany sprzeciw wobec przyjęcia wczoraj przez Radę Miasta Częstochowy uchwały dopuszczającej dofinansowanie zabiegów in vitro z budżetu miasta wyraził abp Wacław Depo. W apelu skierowanym do mieszkańców miasta metropolita częstochowski powiedział: "Proszę wraz z Wami, aby przykład i wstawiennictwo ks. Jerzego, błogosławionego męczennika naszego czasu, uprosił nam łaskę żywej i odpowiedzialnej wiary wobec wszelkiej formy wojen światopoglądowych, które zostały już wypowiedziane". Za uchwałą, którą przyjęto przewagą dwóch głosów byli radni SLD i dwóch z PO.

Poniżej publikujemy apel abp. Wacława Depo, wyemitowany dziś przez archidiecezjalne Radio Fiat:

"Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie, Jedynym Odkupicielu Człowieka!

W dzień wspomnienia bł. Jerzego Popiełuszki, kapłana i męczennika, przyszło mi zabrać głos w sprawie niechlubnego pierwszeństwa miasta Częstochowy i jej władz, co do programu pomocy zabiegów "in vitro" dla małżeństw bezdzietnych. Ten wymyślony program ma objąć zarówno małżeństwa kościelne jak i cywilne. Rozumiemy, że kościelne obejmują wszystkie wyznania.

Przypominam, że decyzja ta podjęta już w grudniu 2011 roku, a wczoraj (18 października) powtórzona przewagą 2 głosów, zbiegła się świadomie lub nieświadomie z datą ogłoszenia mojej osoby w posłudze Biskupa Częstochowy i metropolity częstochowskiego. Ponieważ dotychczas Agencja Oceny Technologii Medycznych nie wypowiedziała się w tym temacie, uznano to za milczącą zgodę, która miałaby przeważyć za tą decyzją.

Nie mogąc być posądzonym o podobną zgodę, o milczenie, wypowiadam się ze zdecydowanym sprzeciwem, gdyż z płaszczyzny wiary chrześcijańskiej metoda "in vitro" wkroczyła na równię pochyłą, a mianowicie pragnienie posiadania własnego dziecka zostało zrównane i związane z niszczeniem poczętego życia, nadliczbowych embrionów, uczestniczących w tym procesie. Prawdziwą zaś pomocą, uwzględniającą godność zarówno małżonków katolickich, cywilnych czy nawet niewierzących jest metoda naprotechnologii, która w programach miasta wprost nie istnieje.

Chciałbym to mocno podkreślić, że życie społeczno - polityczne, gospodarcze i religijne ma swoją logikę wewnętrzną, ale przy założeniu mądrości i prawości sumień ludzi oraz systemu. W oparciu o rozum, naukę i wiarę oraz w oparciu o moralność możemy w dużym stopniu niwelować zło. Jeśli bowiem odrzuci się prawo naturalne połączone z prawem Bożym, a przyjmie tylko prawo stanowione przez państwo większością głosów parlamentarnych czy samorządowych, to za legalne trzeba by uznać zarówno holokaust na narodzie żydowskim, Katyń na polskich żołnierzach, czy morzenie głodem Ukraińców. A proces norymberski za nielegalny i anachronizm, bo odniósł się do prawa naturalnego i prawa Dekalogu.

Drodzy Bracia i Siostry! Potrzebny nam jest dzisiaj już nie tylko głos sprzeciwu, który mówi nam "zło dobrem zwyciężaj". Ale potrzeba nam ufnej modlitwy o dary Ducha Świętego, aby rozeznać prawdę i nie ulec oszustwu liberalizmu i postępującej sekularyzacji, oddzielającej człowieka od Boga.

Na wierność Łasce Bożej i wierność sumień z serca błogosławię, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

Abp Wacław Depo
Metropolita częstochowski

*

Przypomnijmy, że prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk z SLD, już w listopadzie 2011 r. przedstawił opinii publicznej pomysł dofinansowania zabiegów "in vitro" przez władze Częstochowy. Zapisał to w projekcie budżetu miasta jako "Program wspierania rozwoju rodziny - metoda in vitro (dofinansowanie zabiegu)" przeznaczając na ten cel 110 tys. zł. Pomysł oprotestowały wówczas m. in. diecezjalna Akcja Katolicka, ówczesny metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak i Kuria Metropolitalna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Metropolita przeciwko uchwale Rady Miasta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.