Międzyreligijna modlitwa na Cmentarzu Powstańców Warszawy

Międzyreligijna modlitwa na Cmentarzu Powstańców Warszawy
(Fot. PAP/Radek Pietruszka)
KAI/dm

Bp Józef Guzdek, administrator apostolski ordynariatu polowego, przewodniczył w niedzielę wieczorem na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy modlitwie międzyreligijnej w intencji poległych żołnierzy i ofiar cywilnych Powstania Warszawskiego. Wraz z przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich w modlitwie wzięli także rabin i imam. Po międzyreligijnej modlitwie Mszę odprawił metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.

Modlitwa pod pomnikiem jest stałym punktem obchodów rocznicowych w stolicy. Na cmentarzu Powstańców Warszawy znajduje się niewiele pojedynczych grobów. Ludzkie szczątki pogrzebano w 177 zbiorowych mogiłach oraz w kurhanie, nad którym wzniesiony został pomnik „Polegli Niepokonani” autorstwa Gustawa Zemły. Oblicza się, że na cmentarzu zgromadzonych jest ok. 12 ton prochów i na tej podstawie szacuje się, że spoczywa tu nawet 100 tys. osób.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu RP i odegraniu hejnału warszawskiego, głos zabrała Wanda Traczyk-Stawska, sanitariuszka, żołnierz Powstania Warszawskiego, honorowa obywatel miasta stołecznego Warszawy. Dziękując za liczne przybycie na uroczystości wyraziła nadzieję, że rokuje to pielęgnowanie pamięci o cmentarzu i Powstańcach.

- Dla nich pamięć jest najważniejsza, bo ona podkreśla mocno nigdy więcej wojny - mówiła. Podkreśliła, że trzeba się wystrzegać wszelkich ideologii, gdzie nie ma szacunku do człowieka, gdzie nie szanuje się jego wolności i praw.

- Nie stój, jeśli widzisz zło, a reaguj. Każdy, kto w tym kraju widzi zło, musi reagować. Mamy się nawzajem szanować, musimy pamiętać o najsłabszych, o niepełnosprawnych, o dzieciach - mówiła Wanda Traczyk-Stawska, dodając, jak ważne również dla pokoju jest wychowanie dzieci. Podkreśliła, że szkoła, podobnie jak wojsko, musi być bezpartyjna.

W swoim tradycyjnym meldunku o tym, co jeszcze jest do zrobienia w sprawie uczczenia pamięci Powstańców, wskazała na Izbę Pamięci. Zaznaczyła również, że pilnie potrzebne jest ustawienie krzyża, który w 1973 roku zastąpiono rzeźbą. Wskazała również na konieczność lepszego oznaczenia cmentarza.

Głos zabrał również prezydent miasta stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski, który zapewnił, że te wymienione przez Wandę Traczyk-Stawską postulaty zostaną zrealizowane.

Bp Jozef Guzdek oraz przedstawiciele innych wyznań, a także judaizmu i islamu poprowadzili modlitwy.

Podczas uroczystości odczytany został apel pamięci i oddano salwę honorową. Pod pomnikiem złożone zostały wieńce i zapalone znicze.

Pod pomnik na doroczną modlitwę przybyli powstańcy warszawscy, weterani II wojny światowej, członkowie Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy AK, generałowie WP, przedstawiciele urzędów i instytucji centralnych, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych. Obecny był także kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Licznie pod pomnik przybyli także mieszkańcy stolicy.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Międzyreligijna modlitwa na Cmentarzu Powstańców Warszawy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.