Miejsca noclegowe na Świętym Krzyżu

Miejsca noclegowe na Świętym Krzyżu
Świętokrzyskie sanktuarium odwiedza w ostatnich latach od 180 do 200 tysięcy pielgrzymów rocznie. (fot. www.swietykrzyz.pl)
PAP / apio

Około 40 miejsc noclegowych dla pielgrzymów odwiedzających sanktuarium na Świętym Krzyżu powstanie w wyniku remontu skrzydła północnego tamtejszego klasztoru oo. oblatów. 60 proc. kosztów inwestycji sfinansuje UE. Prace ruszą jesienią - zapowiadają zakonnicy.

W ramach gruntownej przebudowy części pobenedyktyńskiego klasztoru świętokrzyskiego, powstaną pokoje gościnne z łazienkami na I i II piętrze, a także dodatkowo na poddaszu (14 łóżek), gdzie zostanie wykonanych sześć nowych lukarn. Zaplanowano również wymianę wszystkich okien, powiększenie otworów okiennych na II piętrze, remont dachu połączony z wymianą pokrycia, a także odnowienie elewacji - poinformował superior klasztoru o. Zygfryd Wiecha.

W projekcie inwestycji uwzględniono ponadto odrestaurowanie zabytkowej klatki schodowej, zamontowanie windy - zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych oraz wykonanie nowych schodów łączących II piętro z poddaszem. Z myślą o mieszkańcach klasztoru przewidziano również remont pralni i prasowalni - na parterze i w podziemiu budynku.

Zgodnie z wstępną umową, podpisaną przez marszałka województwa i przełożonego klasztoru, świętokrzyskie Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej otrzyma na przystosowanie swojej siedziby do potrzeb ruchu turystycznego ponad 1,8 mln zł unijnego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Świętokrzyskie sanktuarium odwiedza w ostatnich latach od 180 do 200 tysięcy pielgrzymów rocznie. Ruch pielgrzymkowy jest związany z duszpasterskim programem klasztoru, z uroczystościami wyznaczonymi w kalendarzu liturgicznym i z innymi wydarzeniami - oznajmił o. Wiecha.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Miejsca noclegowe na Świętym Krzyżu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.