Mieszkańcy Tarnowa zamalowali antysemickie napisy na cmentarzu żydowskim

Mieszkańcy Tarnowa zamalowali antysemickie napisy na cmentarzu żydowskim
(fot. depositphotos.com)
KAI / ms / df

Wystarczyło 15 minut, aby grupa mieszkańców Tarnowa zamalowała antysemicki napis na murze odnowionego cmentarza żydowskiego w Tarnowie.

Członkowie Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie zachęcili w Internecie mieszkańców, by wspólnie zamalować duży napis "Żydzi jedzą dzieci. Jadowniki jedzą Żydów" i sprzeciwić się tym samym wszelkim formom chuligaństwa, antysemityzmu, czy jakiejkolwiek dyskryminacji i poniżania innych.

Za pędzle chwycili mieszkańcy, politycy, samorządowcy i napis szybko zniknął.

"Mieszkańcy Tarnowa są wspaniali. Wystarczyło 15 minut, by pozbyć się obrzydlistwa, które powstało w niedzielę, było was dużo, jeszcze więcej wspierało nas przez internet czy telefon. Dziękujemy. Dzięki wam pokazaliśmy jacy naprawdę jesteśmy, mamy nadzieję, że ten przekaz rozejdzie się w świat znacznie bardziej niż obraz pomalowanego muru!" - napisali członkowie Komitetu, którzy opiekują się cmentarzem.

Mają też przesłanie do osoby, która dokonała zniszczeń. "Niestety nie udało ci się osiągnąć celu, wręcz przeciwnie dzięki tobie jesteśmy jeszcze bardziej zjednoczeni" - czytamy na facebookowym profilu Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

DEON.PL POLECA

Mieszkańcy Tarnowa są wspaniali. Wystarczyło 15 minut by pozbyć się obrzydlistwa, które powstało w niedziele, było was...

Opublikowany przez Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Poniedziałek, 22 lipca 2019

W akcji uczestniczył także prezydent Tarnowa. "Takie napisy będą zamalowywane. Chcemy uwolnić Tarnów od bazgrołów i tego typu aktów jawnej nienawiści, bo to może prowadzić do czynów jeszcze gorszych" - powiedział Roman Ciepiela.

Zobacz zdjęcia:

Cmentarz żydowski jest chętnie odwiedzany przez turystów. Dopiero co został odnowiony. Pod koniec czerwca z udziałem przedstawicieli społeczności żydowskiej, dyplomatów miało miejsce uroczyste otwarcie wyremontowanego cmentarza.

Renowacja trwała ponad dwa lata. Udało się odnowić ponad 120 macew, ogrodzenie i dom pogrzebowy. Na cmentarzu zainstalowane zostały latarnie i tabliczki informacyjne. Renowacja kosztowała 3 mln zł.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mieszkańcy Tarnowa zamalowali antysemickie napisy na cmentarzu żydowskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.