"Milczenie Franciszka wyraża krzyk i desperację ludzkości"

(fot. PAP/Paweł Supernak)
KAI / pk

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że dzisiejszą wizytę Franciszka i jego modlitwę w milczeniu w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau można podsumować, powtarzając to, co jest napisane na jednej z tablic pod pomnikiem ofiar, że jest to: "krzyk zdesperowanej ludzkości, a zarazem miejsce ostrzeżenia".

- Odwołując się do myśli Franciszka o "dobrej i złej pamięci", trzeba powiedzieć, że jego wizyta w Auschwitz-Birkenau była wyrazem "dobrej pamięci" - powiedział KAI abp Stanisław Gądecki. A chodzi tu o taką pamięć, która nie prowadzi do oskarżeń, ale stara się wydobyć i budować dobro.

Wizyta Franciszka była też - dodał - także ostrzeżeniem, aby nie dokonało się ponownie odwrócenie ludzkości od Boga, czego wyrazem jest to co się stało w Auschwitz-Birkenau.

Człowiek bowiem, wyjaśnił abp Gądecki, podobnie jak "księżyc wobec słońca, jest tylko odblaskiem boskiej światłości i żywi się tym światłem, które pochodzi nie od niego, ale od Boga".

- Jak długo ludzkość będzie trwała przy Bogu, tak długo księżyc ten będzie świecił. A kiedy się odwróci, może się tak samo skończyć jak w Auschwitz - powiedział.

Dodał, ze wielu ludzi dziś mniema, że przestępstwa tamtych czasów, takie jak Auschwitz, są niemożliwe do powtórzenia dziś. - Tymczasem są one możliwe, nawet w większej jeszcze skali - ostrzegł.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Milczenie Franciszka wyraża krzyk i desperację ludzkości"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.