Miłość bliźniego zadaniem całej wspólnoty

Miłość bliźniego zadaniem całej wspólnoty
(fot.Paterm / Wikimedia Commons / GFDL)
5 lat temu
KAI / ptt

− Miłość bliźniego zakorzeniona w miłości Boga jest powinnością każdego człowieka, ale i zadaniem całej wspólnoty kościelnej. Miłość potrzebuje organizacji, aby w sposób uporządkowany mogła służyć wspólnocie − podkreślił w homilii abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji 25-lecia Caritas Archidiecezji Poznańskiej w bazylice archikatedralnej. Dekretem z dnia 12 marca 1990 r. abp Jerzy Stroba ustanowił Caritas Archidiecezji Poznańskiej jako kościelną osobę prawną.

− Gromadzimy się dzisiaj w caritasowej wspólnocie, aby podziękować za wierną posługę Panu Bogu w bliźnich i chcemy modlić się, by ta posługa była skuteczna i przynosiła owoce tym, którzy doznają dramatów i biedy − powiedział na rozpoczęcie Mszy św. ks. Waldemar Hanas, dyrektor poznańskiej Caritas.

W dziękczynnej Eucharystii uczestniczyli byli księża dyrektorzy poznańskiej Caritas, pracownicy, członkowie Parafialnych Zespołów Caritas, Szkolnych Kół Caritas, współpracownicy i wolontariusze.

W homilii metropolita poznański zaznaczył, że wzorem pierwotnego Kościoła we wspólnocie wierzących nie można odmówić potrzebującym dóbr koniecznych do godnego życia. − Nie ma takiego porządku społecznego, który mógłby sprawić, że posługa miłości byłaby zbędna − stwierdził przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Zauważył, że w społeczeństwie zawsze będą obecne cierpienie, które potrzebuje pocieszenia i pomocy, samotność, sytuacje materialnej potrzeby, którym potrzebna jest pomoc w duchu konkretnej miłości bliźniego.

Metropolita poznański przypomniał, że w archidiecezji poznańskiej już w XIX w. powstawały bractwa i towarzystwa dobroczynności zakładane przez ludzi świeckich, szczególnie ziemiaństwo. W 1907 r. księża Stanisław Adamski i Piotr Wawrzyniak powołali Związek Polsko-Katolickich Towarzystw Dobroczynnych Caritas. Działali w nim, jako sekretarze generalni, wybitni kapłani: bł. Włodzimierz Laskowski i późniejszy abp poznański Walenty Dymek.

Przewodniczący KEP zaznaczył, że po zakończeniu I wojny światowej powstała konieczność reorganizacji działalności stowarzyszeń dobroczynnych, towarzystw wincentyńskich, ochronek parafialnych, zakonów, bractw, "trzech zakonów", sodalicji i innych, często wyspecjalizowanych organizacji charytatywnych. − W Poznaniu powstała ogólnopolska centrala pod nazwą Instytut Caritas, a w 1937 r. odbył się w Poznaniu zjazd dyrektorów Caritas z całej Polski − zaznaczył abp Gądecki.

Podkreślił, że Instytut Caritas organizował Ogólnopolskie Dni i Tygodnie Miłosierdzia, mające na celu gromadzenie funduszy i popularyzację akcji charytatywnej. Kres działalności Instytutu położył wybuch II wojny światowej. Reaktywacja Caritas mogła nastąpić dopiero 45 lat po II wojnie światowej, w wolnej Polsce. Abp Jerzy Stroba ustanowił Caritas Archidiecezji Poznańskiej jako kościelną osobę prawną dekretem z dnia 12 marca 1990 r.

Przewodniczący KEP zwrócił uwagę, że do jej zadań należy m.in. formacja charytatywna, praca wychowawcza i kształceniowa, promocja i organizowanie wolontariatu oraz koordynowanie działań na rzecz potrzebujących.

− Dzisiaj Caritas Archidiecezji Poznańskiej prowadzi rocznie ok. pięćdziesiąt projektów pomocowych, a wśród placówek są Dom Dziecka w Lesznie, przedszkola, oratoria, ośrodki charytatywno-wypoczynkowe. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu pracowników i wolontariuszy oraz ofiarności ludzi dobrej woli − podkreślił abp Gądecki. Podziękował też wszystkim zaangażowanym w dzieła Caritas za codzienne okazywanie miłości miłosiernej i docieraniu z pomocą do potrzebujących.

Do pełnego reaktywowania Caritas Kościelnej doszło wraz z odzyskaniem pełnej niepodległości przez Polskę w 1989 r. W październiku 1990 r. uchwałą Episkopatu Polski powstała Caritas Polska z siedzibą w Warszawie. W odróżnieniu od sytuacji sprzed 1950 r., Caritas Polska nie obejmuje dzisiaj działalności zakonów i stowarzyszeń katolickich, chociaż często je wspomaga. W ślad za Caritas Polska powstawały Caritas diecezjalne.

Dekretem z dnia 12 marca 1990 r. abp Jerzy Stroba ustanowił Caritas Archidiecezji Poznańskiej jako kościelną osobę prawną. Dziś Caritas Archidiecezji Poznańskiej niesie pomoc dzieciom, młodzieży, osobom bezdomnym, osobom chorym i niepełnosprawnym oraz seniorom. Prowadzi m.in. Dom Dziecka im. Świętej Rodziny w Lesznie, trzy przedszkola, trzy jadłodajnie, trzy ośrodki charytatywno-wypoczynkowe w Zaniemyślu, Dębkach i Lipnicy Wielkiej, punkt konsultacyjny oraz Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Uzależnień "Wierzenica".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Miłość bliźniego zadaniem całej wspólnoty
Komentarze (1)
jazmig jazmig
jazmig jazmig
15 marca 2015, 22:18
[url]http://koszalin.gosc.pl/doc/2392175.Karetka-dla-Ukrainy[/url] gdy Caritas finansuje ukraińskie wojsko, to nie jest miłosierdzie, ecz zbrodnia.

Skomentuj artykuł

Miłość bliźniego zadaniem całej wspólnoty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.