"Miłosierdzie dotyka tego, co najistotniejsze"

"Miłosierdzie dotyka tego, co najistotniejsze"
(fot. riccardorossi (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)
KAI / psd

Miłosierdzie dotyka tego co najistotniejsze w życiu człowieka, pomaga podnieść się ze swojej biedy i odzyskać utraconą godność - powiedział w środę abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, podczas konferencji naukowej z okazji trwających w Krakowie XI Dni Jana Pawła II.

Konferencja naukowa pt. "Miłosierdzie" była głównym wydarzeniem tegorocznych Dni Jana Pawła II, trwających od 7 do 9 listopada.

Abp Rino Fisichella wygłosił wykład pt. "To jest czas miłosierdzia". Według niego miłosierdzie objawia różne oblicza, które przedstawiają jego piękno, dobroć oraz rzeczywistość, którą wyraża.

Jego zdaniem, jednym obliczem jest liturgia, ponieważ w niej pojmuje się prawdziwą głębię miłosierdzia jako istotę Trójcy Świętej. "Podczas liturgii wierny oddaje się kontemplacji miłosierdzia Bożego. W ciszy oraz zasłuchaniu się, pojmuje moc tajemnicy, która staje się spotkaniem i zostaje uzdolnionym dzięki łasce do stania się konkretnym znakiem w świecie" - wyjaśnił abp Fisichella.

DEON.PL POLECA

Zdaniem hierarchy, drugie oblicze miłosierdzia wyraża się w życiu wierzących, którzy powinni być aktywni w parafiach i wspólnotach religijnych. "Aktywna obecność wiernych wymaga tego, by była nasiąknięta miłosierdziem, poprzez które wyznają oni wiarę, stając się w ten sposób uczniami Jezusa" - podkreślił arcybiskup. Dodał, że dzięki temu okazują oni miłość i głoszą nadzieję.

"Miłosierdzie wyznacza drogę, wskazując Kościołowi miejsca, w których powinien poczuwać się On do głębokiego zaangażowania" - podkreślił abp Fisichella. "Uczynki miłosierdzia to nie przymus, ale konkretne świadectwo tego, jak chrześcijanie są wezwani do zmniejszenia cierpienia braci" - wyjaśniał arcybiskup. "Miłosierdzie jest więc aktem, akcją, konkretnym znakiem, którym powinno się żyć" - dodał.

Według przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, miłosierdzie dotyka tego, co najistotniejsze w życiu człowieka, a pełne zaangażowanie pomaga podnieść się ze swojej biedy i odzyskać utraconą godność. "Przejść obok osoby, dostrzec jej potrzeby, rozpocząć rozmowę, popatrzeć w oczy, dotknąć, podzielić się, pomóc jej się podnieść, to wszystko są etapy, które pozwalają praktykować miłosierdzie" - tłumaczył prelegent.

Jego zdaniem miłosierdzie jest codziennym życiem każdego wierzącego. "To życie wyraża się w uwadze, w bliskości, w solidarności, w dzieleniu się, w pociesze i w przebaczeniu. To właśnie dlatego jest to czas miłosierdzia" - zwrócił uwagę mówca.

Zdaniem arcybiskupa, Rok Miłosierdzia wpłynął w znaczący sposób na życie Kościoła, któremu powierzona jest ''posługa jednania''.

"Czas miłosierdzia zatem się nie zamyka wraz z końcem Jubileuszu, ale jawi się przed nami jako zadanie na przyszłość Kościoła w świecie" - zaznaczył abp Fisichella. "To odpowiedzialność, która nie może być przekazana innym, ponieważ angażuje w pierwszym rzędzie każdego z chrześcijan" - dodał. "Serce każdego powinno zatem wypełnić się radością z powodu wielkiego daru, który został nam dany, aby zanieść wszystkim Ewangelię miłosierdzia" - zachęcał arcybiskup.

Hasłem tegorocznej, XI edycji Dni Jana Pawła II jest ''miłosierdzie''. Celem wydarzenia jest upamiętnienie postaci św. Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski.

Decyzja o organizacji pierwszych Dni Jana Pawła II została podjęta w 2006 r. przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. W przedsięwzięciu biorą udział nie tylko krakowskie uczelnie, ale także szkoły wyższe z województwa małopolskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Miłosierdzie dotyka tego, co najistotniejsze"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.