"Mimo trudności, nie chcemy rezygnować ze wspólnego świętowania". 50 lat DA Dominik we Wrocławiu

"Mimo trudności, nie chcemy rezygnować ze wspólnego świętowania". 50 lat DA Dominik we Wrocławiu
(fot. DA Dominik)
DA Dominik / kk

Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie Dominik w tym roku świętuje jubileusz 50-lecia. Studenci i absolwenci przygotowali bogaty program wydarzeń związanych z obchodami okrągłej rocznicy istnienia. Główne obchody będą miały miejsce w czerwcu, ale już teraz możesz dołączyć do wydarzeń online.

Motywem przewodnim jubileuszu jest hasło, które towarzyszy studentom zgromadzonym wokół dominikańskiej wspólnoty na co dzień i w prosty sposób oddaje sens ich działań: “Wszędzie, wszystkim i na wszelkie sposoby".

- Te słowa naszego patrona św. Dominika są nam bardzo bliskie i motywują nas do szukania sposobów głoszenia wiary, którą, dzięki rozumowi, ciągle na nowo odkrywamy. Pragniemy, aby był to czas refleksji nad naszą tożsamością i szukania nowych możliwości rozwoju - mówią organizatorzy wydarzenia.

Bóg w sercu miasta

Działalność duszpasterstwa i jego studentów na stałe wpisała się w historię Wrocławia. Wspólnota powstała w październiku 1971 roku przy klasztorze ojców dominikanów w samym sercu miasta, z myślą o wszystkich młodych ludziach, którzy przyjeżdżając na studia do stolicy Dolnego Śląska zaczynali nowy etap w życiu. Duszpasterstwo było dla nich miejscem, gdzie mogli lepiej poznać siebie, zawiązać nowe przyjaźnie, a poprzez wspólne dyskusje, zadawanie pytań i poszukiwanie odpowiedzi, mogli poznawać Boga.

Przez 50 lat Duszpasterstwo wspierało, kształciło i wychowywało wiele pokoleń młodych ludzi, którzy niosąc ze sobą wyniesione ze wspólnoty wartości, zakładali rodziny, wychowywali kolejne pokolenia oraz angażowali się w rozwój społeczeństwa.

- Mamy nadzieję, że obecnie również jest to wyjątkowe miejsce dla wielu studentów i po upływie 50 lat Dominik nadal wypełnia swoją rolę oraz stanowi jasny punkt na mapie Wrocławia - mówi Marcin Dyjak OP, duszpasterz DA Domnik. 

Przestrzeń dialogu i wspólna modlitwa

Z uwagi na trudny czas pandemii COVID-19, pierwotne plany organizatorów związane z obchodami jubileuszu musiały ulec zmianie. Część wydarzeń zostanie zorganizowana w Internecie, a pozostałe - na razie - z ograniczeniem liczby osób. Główne obchody będą miały miejsce w czerwcu. Jeśli obostrzenia zostaną złagodzone, duszpasterstwo planuje organizację jarmarku jubileuszowego i panelu dyskusyjnego. 

- Mimo trudności, nie chcemy rezygnować ze wspólnego świętowania, które ma być czasem radości i odkrywania naszej tożsamości oraz naszego miejsca w kościele. Podejmujemy więc wszelkie starania, aby obchody jubileuszu były możliwe i niosły ze sobą konkretne owoce dla wszystkich obecnych członków duszpasterstwa, absolwentów oraz całego naszego otoczenia - mówi Piotr Oleś OP, duszpasterz DA Dominik.

- Podczas naszych obchodów w szczególny sposób chcemy działać w przestrzeni publicznej, żeby móc podzielić się w szerszym gronie tym, co na co dzień staramy się tworzyć jedynie w naszym środowisku. Zdajemy sobie sprawę, że w obecnych czasach jeszcze bardziej potrzebna jest przestrzeń na mądrą dyskusję, wzajemne słuchanie oraz spokojną wymianę poglądów, a także na naukę społecznego zaangażowania, komunikacji i budowania relacji międzyludzkich - deklarują organizatorzy.

W ramach obchodów jubileuszu, co miesiąc będą organizowane spotkania z cyklu OPen, podczas których zostaną poruszone tematy społeczne, religijne i psychologiczne. Pierwsza konferencja na temat “Czy do wiary można wychować?” odbyła się 3 lutego w Internecie. Poniżej prezentujemy nagranie:

Ponadto duszpasterstwo przygotowało warsztaty z udziałem absolwentów i sympatyków DA Dominik, które mają na celu zapoznanie mieszkańców Wrocławia z działalnością wspólnoty.  Wiosną rozpocznie się także plenerowa wystawa przy klasztorze ojców dominikanów we Wrocławiu. Szczególnymi punktami w kalendarzu są wydarzenia modlitewne, organizowane w kościele pw. św. Wojciecha we Wrocławiu, które mają na celu włączenie w te obchody, oprócz obecnych członków duszpasterstwa i absolwentów, także członków innych wrocławskich duszpasterstw akademickich oraz mieszkańców Wrocławia. Co miesiąc duszpasterstwo wydaje także biuletyn, który przybliża historię i charyzmat dominikanów.

Wszystkie wydarzenia mają charakter otwarty, na warsztaty oraz wydarzenia modlitewne obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje na temat programu obchodów jubileuszu będą dostępne na fanpejdżu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Nowak OP, Marcin Jakimowicz

Przejdź kryzys z nadzieją

Czy rozczarowani postawą wielu ludzi Kościoła nadal jesteśmy w stanie funkcjonować w nim jak dotychczas? Jak w dzisiejszych czasach wytrwać w wierze i nie stracić nadziei? Co robić, gdy ze wspólnoty...

Skomentuj artykuł

"Mimo trudności, nie chcemy rezygnować ze wspólnego świętowania". 50 lat DA Dominik we Wrocławiu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.