Minister pracy dziękuje Caritas Polska

Minister pracy dziękuje Caritas Polska
KAI / psd

Z okazji obchodzonego dziś Światowego Dnia Chorego specjalne podziękowanie dla Caritas w Polsce wystosował minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Wyrażając "podziw i szacunek" dla działalności Caritas, szef resortu pracy podziękował kościelnej organizacji charytatywnej za "niestrudzone i ofiarne zaangażowanie w pomoc chorym, cierpiącym oraz ich najbliższym".

- Są różne postawy wobec choroby i cierpienia. Istotą służby Caritas jest trwanie przy bliźnim. To jest absolutny priorytet i fundament norm moralnych. Dlatego Caritas nigdy nie zrezygnuje z opieki nad chorymi, niepełnosprawnymi, źle się mającymi. Nie zamkniemy stacji i domów opieki, hospicjów, nie pozbawimy domowej pielęgnacji chorych i starych. W tej posłudze pracownicy i wolontariusze Caritas powinni być pierwsi - uważa ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Z okazji Światowego Dnia Chorego w przysłanym dziś liście specjalne podziękowanie dla Caritas w Polsce wystosował minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. "Wyrażając podziw i szacunek dla Państwa działalności, z prawdziwą satysfakcją przekazuję podziękowanie za niestrudzone i ofiarne zaangażowanie w pomoc chorym, cierpiącym oraz ich najbliższym" - napisał szef resortu pracy.

Caritas w Polsce od 25 lat rozwija posługę miłosierdzia i wyspecjalizowanej pomocy wobec osób chorych i starszych. Pierwszym działaniem podjętym przez Caritas były Stacje Opieki, świadczące pomoc osobom obłożnie chorym w ich domach. Stacji Opieki Caritas jest w Polsce ponad 250.

Równie sprawna jest opieka hospicyjna Caritas, zarówno stacjonarna jak i domowa. W Polsce funkcjonuje ponad 50 hospicjów Caritas, które poza wyspecjalizowaną kadrą wspomagane są przez licznych wolontariuszy. Caritas w Polsce prowadzą również nieustannie akcję zbiórki krwi realizowaną pod hasłem "Podaruj kroplę miłości".

Ważny w opiece nad chorymi jest również dostęp do sprzętu medycznego. W 114 wypożyczalniach specjalistycznego sprzętu medycznego za symboliczną kwotę można wynająć i długoterminowo korzystać z nierefundowanych urządzeń - czyli z łóżek sterowanych elektrycznie z materacem przeciwodleżynowym, koncentratorów tlenu, ssaków medycznych i innych. Caritas prowadzą poradnie leczenia bólu, centra rehabilitacyjne, domy opieki i wiele innych instytucji w których pracuje wyspecjalizowana kadra oraz tysiące wolontariuszy wnoszących w posługę wobec chorych bezinteresowną wrażliwość, energię i miłość.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez Papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku w dniu 75. rocznicy objawień fatimskich i 11. rocznicy zamachu na życie Papieża. 11 lutego każdego roku Kościół katolicki szczególnie wyraża troskę o osoby chore, potrzebujące opieki i wsparcia. Wyjątkową posługę wobec tych osób świadczy Caritas, organizacja charytatywna Kościoła Katolickiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Minister pracy dziękuje Caritas Polska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.