Mińsk: katolicy odprawią Drogę Krzyżową

Mińsk: katolicy odprawią Drogę Krzyżową
(fot. PAP/EPA/STRINGER)
KAI / kk

Dziś, 11 września na terenie kościoła Świętej Trójcy na Złotej Górce w Mińsku odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej z udziałem wiernych ze wszystkich parafii katolickich stolicy Białorusi – informuje portal catholic.by.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji zakończenia prześladowań Kościoła na Białorusi i powrotu abp. Tadeusza Kondrusiewicza odbędzie się po Mszy Świętej, która rozpocznie się o godz. 18.30 na świeżym powietrzu na cmentarzu. Uroczystości przewodniczyć będzie wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylewskiej biskup Jurij Kasabutsky.

Tradycyjnie nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawiane jest na Złotej Górce w Wielki Piątek. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa przeniesiono je na piątek poprzedzający święto Podwyższenia Krzyża Świętego (przypadające 14 września).

Kościół św. Rocha w Mińsku, zwany też kościołem św. Trójcy zbudowano w latach 1861–1864 na terenie założonego wcześniej cmentarza unickiego na Złotej Górce. W latach 30. XX wieku świątynię zamknięto i ograbiono z kosztowności przez władze sowieckie. Budynek został znacznie uszkodzony podczas bitwy o Mińsk w 1944 r. Po wykorzystywano go jako magazyn książek. W latach 1983-1984 budynek został odrestaurowany i częściowo odremontowany. Od 1991 ponownie zaczęły odbywać się w nim nabożeństwa, a 5 lipca 2006 r. kościół został zwrócony parafii. Wokół świątyni znajdują się resztki cmentarza z 1790 r., zniszczonego po 1945 roku. Była to jedna z największych i najstarszych nekropolii katolickich w Mińsku. Znajdowała się na nim m.in. kwatera 300 polskich żołnierzy poległych podczas Inwazji na Rosję w 1812 r.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mińsk: katolicy odprawią Drogę Krzyżową
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.