Misjonarz z Kielc zakłada misję na Wybrzeżu Kości Słoniowej
Misjonarz z Kielc ks. Antoni Sokołowski tworzy parafię pw. św. Jana Pawła II w Soubre na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Otrzymał na to zgodę od tamtejszego biskupa. Będzie to już trzecia misja polskiego księdza.
Iworyjski biskup San Pedro, Jean Jacques Koffi oi Koffi odwiedził Polskę w lipcu 2018 r., odprawił m.in. uroczystą Mszę św. w kieleckiej katedrze w dniu św. Krzysztofa i spotkał się z bp. Janem Piotrowskim. Wówczas odwiedził również miejsca związane ze św. Janem Paweł II i postanowił, że w jego diecezji powstanie misja pod wezwaniem Ojca Świętego.
W 2020 r. wydał oficjalny dekret powołujący parafię. Misję jej utworzenia otrzymał ks. Antoni Sokołowski – kapłan diecezji kieleckiej, urodzony w 1959 r. (w Ropczycach, diecezja tarnowska) wieloletni misjonarz. O trudach jej tworzenia pisze w liście skierowanym na adres Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej.
Soubre jest trzecią z kolei misją ks. Sokołowskiego. W tym celu została wydzielona część miasta z przylegającymi 16 wioskami, gdzie są wspólnoty chrześcijańskie.
Pierwszą mszę św. misjonarz odprawił 20 września 2020 r., w malutkiej glinianej kapliczce z udziałem 127 osób.
Prace przy budowie kościoła
"Wraz z przyszłymi parafianami z różnych grup etnicznych, w większości pracujących na plantacjach kawy, kakao, drzewa kauczukowego, rozpoczęliśmy karczowanie terenu i budowę pierwszego budynku, który służy jako magazyn i garaż na auto. Równocześnie ludzie organizowali się i każdego dnia inna grupa etniczna przychodziła, aby robić pustaki i prace przy wykopie fundamentów pod budowę nowej kaplicy. W pracach uczestniczyli wszyscy: młodzież, kobiety, mężczyźni, funkcjonariusze, czyli ludzie, którzy pracują w państwowych instytucjach. Od połowy listopada 2020 r. prace ruszyły przy zalewaniu fundamentów kaplicy" – pisze misjonarz.
Pierwsza msza św. została odprawiona w Środę Popielcową ub. roku, następnie stopniowo wykańczano wnętrze. Obecnie w niedzielnej Mszy św. uczestniczy ponad 600 osób, a w codziennej ponad 30 osób.
Misjonarz tłumaczy, że równolegle z budową kaplicy tworzy struktury niezbędne dla misji: sale katechetyczne, centrum dla katechistów, plebanię, kościół, grotę Matki Bożej, szkołę katolicką.
"Pracy jest bardzo dużo na wiele lat" – pisze ks. Sokołowski, wyliczając m.in.: cotygodniowe wyjazdy do wiosek, stałą formację katechistów, spotkania z katechumenami, z grupami różnego rodzaju, katechezę dzieci i młodzieży.
„Pierwsze dzieła już powstały, wierzę mocno, że przy udziale wszystkich Braci i Sióstr w Chrystusie Panu, również to dzieło powstanie” – pisze misjonarz, zachęcając diecezjan do ofiary misyjnej i modlitwy w tej intencji.
Źródło: KAI / tk
Skomentuj artykuł