"Missa pro pace" na 80. urodziny W. Kilara

"Missa pro pace" na 80. urodziny W. Kilara
(fot. jasnagora.pl)
KAI / drr

Na inaugurację koncertów na Jasną Górę przybyli m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz ludzie świata kultury i Kościoła.

Dzieło Wojciecha Kilara wykonały Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Filharmonii Śląskiej oraz soliści: Iwona Hossa, Anna Lubańska, Rafał Bartmiński i Wojtek Gierlach. Dyrygentem był Michał Klauza. - W dziełach kultury wyraża się wiara. A obecność Wojciecha Kilara wpisała się w dzieje Jasnej Góry - mówił witając uczestników koncertu o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry.

Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor naczelny i programowy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach podkreśliła, że "Jasna Góra to duchowy schron, do którego uciekamy się jako artyści".

Bogdan Zdrojewski wyraził z kolei kompozytorowi wdzięczność m.in. za to, że "nuty przemienia w muzyczne marzenia". Minister wyraził dumę i wdzięczność za dokonania artystyczne Wojciecha Kilara.

"Missa pro pace" była komponowana przez Wojciecha Kilara od lipca 1999 do marca 2000 r. Utwór powstał na zamówienie Kazimierza Korda, dyrektora Filharmonii Narodowej. Prawykonanie utworu miało miejsce 12 stycznia 2001 r. w Warszawie. 7 grudnia tegoż roku dzieło zaprezentowane zostało także w watykańskiej Auli Pawła VI w obecności Jana Pawła II. - "Missa pro pace" to wspaniały utwór, wpisujący się w głębię tradycji liturgicznej Kościoła i pozwalający doświadczyć wielkich tajemnic ukrytych w obrzędach Mszy św. Prowadzi do kontemplacji tajemnicy Chrystusa - mówił wówczas Jan Paweł II.

Utwór przeniknięty jest duchem średniowiecznej muzyki kościelnej. "Missa pro pace" zbudowana została tradycyjnie, z pięciu części: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus i Agnus Dei, poprzedzonych organowym Introitus.

"Noc Kilara" to największa uroczystość związana z jubileuszem 80. urodzin Wojciecha Kilara organizowana przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. W dniach 14-15 lipca w Katowicach odbędą się cztery koncerty, podczas których zabrzmią utwory jubilata. Obok Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w wydarzeniu wezmą udział Orkiestra i Chór Filharmonii Śląskiej, Chór Polskiego Radia w Krakowie oraz Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. Koncerty odbędą się w Archikatedrze Chrystusa Króla, kościele Mariackim i sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Wojciech Kilar urodził 17 lipca 1932 r. we Lwowie. W 1944 r. musiał opuścić swoje rodzinne miasto. Cztery lata później, po krótkim pobycie w Rzeszowie, a następnie w Krakowie, dotarł do Katowic. Z tym właśnie miastem związane są dalsze losy twórcy. Tutaj ukończył studia kompozytorskie, tutaj napisał swoje największe dzieła. Jest pianistą, kompozytorem, dyrygentem, autorem muzyki do ponad 130 filmów polskich i zagranicznych. m.in. do "Ziemi Obiecanej", "Pana Tadeusza", "Lalki", "Pianisty".

Współpracował z Krzysztofem Zanussim, Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim. Najsłynniejsze jego dzieła muzyczne to "Krzesany", "Kościelec 1909", "Siwa mgła", "Exodus", "Angelus", "Orawa" oraz "Missa pro pace" ("Msza o pokój").

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Missa pro pace" na 80. urodziny W. Kilara
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.