Młodzi misjonarze wyjeżdżają do Jerozolimy
Owocnego pobytu w Ziemi Świętej życzył abp Stanisław Gądecki członkom Akademickiego Koła Misjologicznego (AKM) z Poznania podczas uroczystego rozesłania misjonarzy, które odbyło się 13 lipca. Za trzy dni studenci z AKM wyjeżdżają na tzw. doświadczenie misyjne do Jerozolimy, gdzie będą pomagać pracującym tam siostrom elżbietankom.
13 lipca abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, pobłogosławił 15 młodych misjonarzy udających się wraz z ks. Pawłem Skrzypczakiem do Ziemi Świętej i wręczył im krzyże misyjne. Dokonał tego podczas Mszy św., której przewodniczył w kaplicy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.
Jednocześnie wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił w homilii, że ten, kto udaje się do Ziemi Świętej „ma niewątpliwie pragnienie zakorzenienia się silniej w tradycji Kościoła”. Zwrócił też uwagę, że tym, co w ogóle usprawiedliwia misje, jest stwierdzenie, które pada u samych początków Kościoła: „Chrystus jest jedynym zbawicielem wszystkich”. „Inaczej misja nie ma sensu, bo wówczas każdy mógłby się zbawić sam na swojej własnej drodze, a wtedy wszystko, co wydarzyło się przez dwa tysiące lat działalności Kościoła, nie miałoby sensu” – mówił abp Gądecki.
Metropolita poznański zaznaczył też, że „dawanie świadectwa wiary w celu misyjnym, przede wszystkim przez powołane do tego ruchy katolickie, zwłaszcza młodzieżowe, jest niewątpliwie obrazem żywotności Kościoła”. „Nadzieją dla Kościoła jest właśnie to, że jest on Kościołem misyjnym” – zaakcentował arcybiskup.
Poznańscy studenci w Ziemi Świętej spędzą miesiąc. Przez ten czas będą pomagać siostrom elżbietankom z prowincji poznańskiej w opiece nad dziećmi w prowadzonym przez nie na Górze Oliwnej sierocińcu.
Do „Projektu Jerozolima” studentów z AKM zachęcił na początku roku abp Stanisław Gądecki. Intensywne przygotowania do wyjazdu rozpoczęli oni od kwietnia, biorąc udział w regularnych spotkaniach modlitewnych i formacyjnych, poznając historię i kulturę tego regionu. Wszystko po to, aby jak najlepiej poznać klimat Ziemi Świętej i tamtejszego Kościoła. Zbierali oni również w parafiach archidiecezji poznańskiej fundusze, dzięki którym będą mogli wesprzeć siostry w ostatniej fazie budowy nowego sierocińca w Betlejem.
Przebywając w Jerozolimie uczestnicy projektu chcą także podjąć kontakt z parafiami chrześcijańskimi, które działają w Jerozolimie. „Oprócz pomocy siostrom elżbietankom pracującym tam w trudnych warunkach, jedziemy także po to, aby spotkać chrześcijan żyjących w Ziemi Świętej, którzy są tam wciąż w jakiś sposób represjonowani i doświadczani – wyjaśnia KAI ks. Paweł Skrzypczak, który będzie towarzyszył studentom.
To już kolejna tego typu inicjatywa podjęta przez poznaniaków. W 2007 r. zorganizowali podobny wyjazd misyjny do Kazachstanu, a w 2008 r. na Wyspy Zielonego Przylądka, po portugalsku Cabo Verde. W zeszłym roku z kolei to oni gościli w Polsce młodych Kabowerdyjczyków.
Akademickie Koło Misjologiczne jest organizacją naukową studentów działającą przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kontynuuje ona tradycje powołanego w 1927 r. przy ówczesnym Uniwersytecie Poznańskim Akademickiego Koła Misyjnego. Jak mówią o sobie członkowie AKM, są grupą studentów, którzy starają się coraz lepiej poznawać czym są tak naprawdę misje w teorii i praktyce. Za cel stawiają sobie popularyzację wiedzy misjologicznej, zwłaszcza wśród studentów m.in. poprzez organizowanie wyjazdów naukowych oraz spotkań o charakterze naukowym. „Naszym priorytetem jest życie coraz bliżej Boga i formacja duchowa po to, by być misjonarzem zawsze i wszędzie, nie tylko w kraju misyjnym” – podkreślają AKM-owicze.
Skomentuj artykuł