Młodzieżowa Nagroda Karola dla projektu pomocy uchodźcom
Włoski projekt "InteGREAT" otrzymał tegoroczną Młodzieżową Nagrodę Karola. Projekt, w który angażują się młodzi ludzie w wieku 18-30 lat, służy integracji uchodźców i rozwija tożsamość europejską, poinformowali fundatorzy nagrody podczas uroczystości jej wręczenia w niemieckim Akwizgranie 3 maja.
Na 6 bm. przewidziano wręczenie w Watykanie Międzynarodowej Nagrody Karola za 2016 rok, którą w tym roku przyznano papieżowi Franciszkowi.
"InteGREAT" to międzynarodowa sieć studentów-wolontariuszy, łącząca 60 miejscowych organizacji pozarządowych i wspólnot w 12 krajach. Organizuje ona grupy robocze, wspólne spędzanie czasu wolnego i seminaria.
Drugą nagrodę przyznano greckiej inicjatywie "Searching for Charlemagne" (Szukając Karola Wielkiego). Jest to gra komputerowa tematycznie związana z patronem nagrody - cesarzem Karolem Wielkim (742-814), który jako pierwszy rozwijał ideę zjednoczonej Europy. Grę, której uczestnicy wędrują śladami cesarza, przygotowali uczniowie jednego z gimnazjów w środkowogreckiej Larisie. Składa się ona z 13 kart opisowych i kostki oraz tabletu zintegrowanego z internetem.
Trzecią nagrodę otrzymał brytyjski projekt "Young European Council" - międzynarodowa konferencja dla młodych ludzi zakochanych w idei wspólnej Europy. Ten "europejski parlament młodych", czyli przedstawiciele młodych ludzi z wszystkich krajów unijnych, spotyka się w Brukseli, gdzie mogą oni rozwijać swoje pomysły na przyszłość naszego kontynentu i osobiście wymieniać poglądy z władzami Unii Europejskiej. W uzasadnieniu przyznania nagrody podkreślono, że "z ich pomysłów czasem korzystają nawet wytrawni europarlamentarzyści".
Podczas uroczystości odznaczania laureatów w akwizgrańskim ratuszu mówcy podkreślali, jak ważne znaczenie mają tradycyjne wartości w Europie dziś, a także w przyszłości. W swojej laudatio przewodniczący Parlamentu Europejskiego i laureat międzynarodowej Nagrody Karola za 2015 rok Martin Schulz z uznaniem mówił o zdobywcach 1. nagrody, którzy swój projekt poświęcili najbardziej palącemu tematowi dzisiejszej Europy, czyli uchodźcom. Zwrócił uwagę, że włoski projekt młodzieżowy stanowi reakcję na to wielkie wyzwanie dla naszej części świata.
Przedstawiciel nagrodzonego projektu Guiscardo Urso powiedział ze swej strony, że nawet jeśli - jak się wydaje - niektórzy politycy europejscy o tym zapomnieli, to zaangażowanie i energia wielu młodych ludzi pokazują, że wartości europejskie są w dalszym ciągu ważne. Zauważył, że "porozumienie między kulturami jest kluczem pozwalającym unikać konfliktów".
"InteGREAT" jest pomysłem włoskiej sekcji międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC (powstałej w 1948, w Polsce obecnej od 1971). Pragnąc integrować uchodźców projekt rozbudowuje sieć 60 organizacji i inicjatyw w 12 krajach. Studenci mogą przez sześć tygodni współpracować w ramach tej inicjatywy jako wolontariusze. Pomagają uchodźcom np. w nauce języka czy w poszukiwaniu pracy, zbierają przy tym doświadczenia i nawiązują kontakty w całej Europie. Ponieważ "InteGREAT" działa dopiero od roku i na razie tylko w kilku krajach, nagroda w wysokości 5 tysięcy euro jest dla tej organizacji dużym wsparciem.
Nagroda Karola dla młodzieży przyznawana jest rokrocznie za projekty rozwijające wśród młodych ludzi wspólną świadomość tożsamości europejskiej i integrację. Przyznają ją wspólnie fundacja Międzynarodowej Nagrody Karola w Akwizgranie i Parlament Europejski. W tym roku fundatorzy otrzymali zgłoszenia od 320 osób i organizacji.
Skomentuj artykuł