Mocne ostrzeżenie kard. O'Malleya: to katastrofa w Kościele. "W tej chwili nie ma nic ważniejszego"

Mocne ostrzeżenie kard. O'Malleya: to katastrofa w Kościele. "W tej chwili nie ma nic ważniejszego"
(fot. salt and light / youtube, twitter)
KAI / il sismografo / pch

Kościół potrzebuje silnej i kompleksowej polityki w kwestii wykorzystywania nieletnich oraz dorosłych przez biskupów - stwierdził w specjalnym oświadczeniu kard. Sean O'Malley OFMCap.

Arcybiskup Bostonu a zarazem przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich odniósł się do sprawy skandalu związanego z domniemanym molestowaniem nieletnich przez byłego arcybiskupa Waszyngtonu, obecnie 87-letniego kard. Theodora McCarricka.

DEON.PL POLECA
Zakaz publicznego sprawowania posługi dla kard. McCarricka. To polecenie papieża Franciszka >>

Kard. O’Malley zaznacza, że molestowanie seksualne jest moralnie niedopuszczalne, tym bardziej jeśli jego sprawcą jest kapłan, biskup czy kardynał. "Każde nowe doniesienie o nadużyciach duchownych na jakimkolwiek poziomie wywołuje w umysłach wielu osób wątpliwości, czy skutecznie zajmujemy się tą katastrofą w Kościele" - stwierdza amerykański purpurat.

"Takie przypadki wymagają czegoś więcej niż przeprosin. Wskazują one na fakt, że w przypadku oskarżenia biskupa lub kardynała nadal istnieje zasadnicza luka w polityce Kościoła dotyczącej postępków seksualnych i wykorzystywania seksualnego" - ocenił hierarcha. "Podczas gdy Kościół w Stanach Zjednoczonych przyjął politykę zerowej tolerancji w odniesieniu do wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych, musimy mieć jaśniejsze procedury w sprawach dotyczących biskupów" - napisał kard. O'Malley.

Zdaniem amerykańskiego kardynała potrzebne są przejrzyste i spójne normy postępowania, aby zapewnić ofiarom sprawiedliwość i odpowiednio zareagować na uzasadnione oburzenie społeczeństwa. "Kościół potrzebuje silnej i kompleksowej polityki, aby zaradzić łamaniu przez biskupów przyrzeczeń celibatu w sprawach o przestępcze wyzyskiwanie nieletnich, a także w sprawach dotyczących osób dorosłych" - czytamy w oświadczeniu kard. O'Malley'a.

Hierarcha podkreśla konieczność otoczenia szczególną troską ofiar i ich rodzin. "Ofiary należy pochwalić za ujawnienie ich tragicznych doświadczeń i trzeba je traktować z szacunkiem i godnością" - przypomina purpurat.

Kard. O’Malley wskazuje na konieczność podjęcia trzech konkretnych działań:

  • po pierwsze, uczciwe i szybkie rozpoznanie tych oskarżeń
  • po drugie, ocena adekwatności naszych standardów i polityk w Kościele na każdym poziomie, a zwłaszcza w przypadku biskupów
  • po trzecie, wyraźniejsze przekazanie katolikom i wszystkim ofiarom procesu zgłaszania zarzutów wobec biskupów i kardynałów

Niepodjęcie ich według niego zagrozi i narazi na szwank już osłabiony autorytet moralny Kościoła i może zniszczyć zaufanie potrzebne mu do posługi katolikom i pełnienia znaczącej roli w całym społeczeństwie obywatelskim.

"W tej chwili nie ma dla Kościoła nic ważniejszego, niż podjęcie odpowiedzialności za podjęcie tych spraw, które przedstawię podczas moich najbliższych spotkań z Ojcem Świętym z wielką niecierpliwością i troską" - czytamy w oświadczeniu przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

O sprawie kard. McCarricka dużo mówi się w mediach w Stanach Zjednoczonych. Wczorajsze wstępne słowa kard. O'Malleya można przeczytać m.in. The Boston Pilot:

Pełne oświadczenie kardynała dostępne jest w języku angielskim m.in. w Il Sismografo >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. Adam Żak SJ, Ewa Kusz

Książka Seksualne wykorzystywanie małoletnich w Kościele. Problem – odpowiedź Kościoła – doświadczenie polskie daje Czytelnikom rozległą orientację w problematyce wykorzystywania małoletnich w Kościele oraz wyobrażenie o jego skutkach i skali zagadnienia (…). Ukazując całą złożoność...

Skomentuj artykuł

Mocne ostrzeżenie kard. O'Malleya: to katastrofa w Kościele. "W tej chwili nie ma nic ważniejszego"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.