Modlitwa w intencji poszkodowanych w powodzi
W ośrodku rekolekcyjnym na Śnieżnicy w Beskidach modlono się w intencji poszkodowanych w wyniku nawałnicy jaka przeszła z nocy z 5 na 6 sierpnia. Na Śnieżnicy pątnicy spotkali się z okazji wspomnienia Matki Boskiej Śnieżnej.
Gości przywitał ks. Jan Zając, duszpasterz ośrodka rekolekcyjnego na Śnieżnicy. Wspomniał w czasie modlitwy duszpasterzy z górami związanymi, m.in. śp. ks. Kazimierza Krakowczyka spod Turbacza i ks. prałata Tadeusza Juchasa z Ludźmierza. - Często mi mówią, żebym się modlił w tak wielu intencjach, bo mam bliżej do Pana Boga. Może to i prawda, ale my wszyscy mamy bliżej, jeśli tylko chcemy korzystać z podpowiedzi świętych - zaznaczył ks. Zając. Przywołał m.in. bł. Kazimierza Grelewskiego, bł. zakonnice z Sarajewa i bł. Karolinę Kuzkównę.
Przed polowym ołtarzem ks. Zając umieścił wizerunki ze wspomnianymi błogosławionymi. Wszystkie na co dzień znajdą się we wnętrzu kościółka, który jest przy ośrodku. - Stworzymy coś na kształt panteonu świętych, za których wstawiennictwem się modlimy i którzy w jakiś sposób są związani z tym miejscem - mówi ks. Jan. Przypomina, że bł. ks. Kazimierz Grelewski gościł przed wojną na Śnieżnicy.
Podczas spotkania na Śnieżnicy górale z okolicznych miejscowości i turyści modlili się w intencjach osób, których domy zostały zalane w wyniku obfitych opadów deszczu. Przeszły one w Beskidach w nocy z 5 na 6 sierpnia. Ośrodek rekolekcyjny należy do dekanatu Mszana Dolna, do tego samego dekanatu należy parafia w Kasince Małej, gdzie doszło do największych zniszczeń. Ucierpiał tam również ośrodek rekolekcyjny. Do Kasinki Małej przyjechał kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski zapewnił o pomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej.
Historia ośrodka na Śnieżnicy sięga okresu przed drugą wojną światową. Wtedy z inicjatywy kapłana ks. Winkowskiego powstały tam dwa schroniska, które miały służyć młodzieży, także chorej. Na czas II wojny światowej działalność ośrodka była zawieszona. Po wojnie ośrodek dzierżawiło Stowarzyszenie Chrześcijańskie Młodzieży Męskiej. Przy ośrodku jest piękna kaplica. Prace kamieniarskie i ciesielskie wykonywali mistrzowie z Podhala. Wewnątrz znalazł się przywieziony z Watykanu obraz Matki Bożej Śnieżnej, dar od Ojca Świętego Jana Pawła II, a także przedwojenne tabernakulum.
Ośrodek oferuje noclegi w pokojach, także jednoosobowych i dla grup. Do dyspozycji gości są także sale wykładowe, boiska sportowe, plac zabaw dla dzieci oraz kaplica leśna i leśne stacje Drogi Krzyżowej. Codziennie o godz. 7:00 oraz w niedziele o godz. 10:00 i 12:00 w kaplicy odprawiana jest Msza święta. I to niezależnie od pogody. Do ośrodka można dostać się idąc do Gruszowca koło Mszany Dolnej lub z Kasiny Wielkiej wyciągiem na Śnieżnicę.
Skomentuj artykuł