Modlitwy w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Modlitwy w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej
(fot. PAP/Rafał Guz)
KAI / mh

Modlitwy w Smoleńsku oraz w Polsce rozpoczęły obchody 3. rocznicy katastrofy samolotu prezydenckiego z 10 kwietnia 2010 r., w której zginęło 96 osób, z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką.

Msze św., składanie wieńców pod pomnikami, marsze, a także koncerty zaplanowane są na cały dzień.

W Smoleńsku 35-osobowa delegacja z Polski, w tym szefowie MON, Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Kancelarii Premiera, złożyła kwiaty przy pomniku i w pobliżu pasa startowego lotniska.

Wcześnie rano premier Donald Tusk złożył kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Prezydium Sejmu, z marszałek Ewą Kopacz na czele, złożyło wieńce pod tablicą w Sejmie. Od 8 rano w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu sprawowana była Msza św. z udziałem m.in. przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości z Jarosławem Kaczyńskim, w Krakowie w krypcie na Wawelu Marta Kaczyńska złożyła kwiaty na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich.

DEON.PL POLECA


O godz. 8.25 rozpoczęły się uroczystości przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Modlitwy poprowadzili biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, bp Jerzy Pańkowski, prawosławny ordynariusz wojskowy oraz bp Mirosław Wola, naczelny kapelan ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego.

Następnie przedstawiciele rodzin ofiar, władz państwowych i samorządowych złożyli pod pomnikiem znicze i wieńce.

o godz. 13.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Wilanowie kardynał Kazimierz Nycz odprawi uroczystą Mszę Świętą w intencji ofiar tej katastrofy. Po zakończeniu Mszy Świętej nastąpi poświęcenie pierwszego fragmentu pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy.

Wieczorem, o godz. 18.00 w katedrze polowej biskup Józef Guzdek będzie przewodniczył Mszy św. w w intencji śp. biskupa polowego Tadeusza Płoskiego, śp. płk Jana Osińskiego oraz wojskowych i mundurowych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Kolejna Msza św. sprawowana będzie o godz. 19-stej w katedrze św. Jana Chrzciciela w intencji wszystkich Osób, które zginęły w tej katastrofie. Mszy św. będzie przewodniczyć Bp Józef Zawitkowski z Łowicza. W uroczystościach udział wezmą ich Rodziny i najbliżsi.

Okolicznościowe Msze św. odbywać się będą 10 kwietnia w kościołach garnizonowych na terenie całego kraju, podczas których księża kapelani wraz z wiernymi będą się modlić w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.

Pałac Prezydencki: Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

W kaplicy Pałacu Prezydenckiego została odprawiona w środę przed południem Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Eucharystię celebrował ks. ppłk Krzysztof Kacorzyk, kapelan Prezydenta RP. We Mszy uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim prezydencie na uchodźstwie oraz rodziny ofiar katastrofy związane z Kancelarią Prezydenta RP.

Msza św. sprawowana była w intencji pary prezydenckiej, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, ministrów i pracowników Kancelarii Prezydenta, funkcjonariuszy BOR oraz wszystkich ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu. We Mszy św. wspominano także tragicznie zmarłego kapelana Prezydenta ks. Romana Indrzejczyka. Liturgię słowa przygotowali pracownicy kancelarii.

W homilii Ks. Kacorzyk przypomniał, że tragedia smoleńska wydarzyła się w okresie wielkanocnym, którym wspominane jest zmartwychwstanie Chrystusa. - Tragedia wydarzyła się w okresie wielkanocnym, w przeddzień Niedzieli Bożego Miłosierdzia, w momencie, w którym stajemy przed dwiema tajemnicami: zmartwychwstania i miłości miłosiernej. Dlatego w tej perspektywie: miłosierdzia i zwycięstwa nad śmiercią powinniśmy szukać nadziei i pocieszenia - powiedział ks. Kacorzyk.

Kapelan Prezydenta podkreślił, że naturalną reakcją człowieka śmierć bliskich jest ból, którego nie daje się do końca ukoić, z którym nie należy walczyć, ale który należy właściwie ukierunkować.

Po Mszy św. pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy oraz pod tablicą poświęconą ks. Indrzejczykowi złożone zostały kwiaty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Modlitwy w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.