Modlitwy w intencji współczesnych męczenników

Modlitwy w intencji współczesnych męczenników
(fot. shutterstock.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie slo

Wigilia Zesłania Ducha Świętego jest we Włoszech poświęcona szczególnej modlitwie w intencji współczesnych męczenników. W czasie specjalnych czuwań zostają przedstawione świadectwa chrześcijan, którzy mimo doznanych cierpień nie wyrzekli się Chrystusa.

Najmłodszym w tym gronie jest zaledwie 3-letni Hassan, nigeryjski chłopczyk brutalnie pobity przez islamistów z Boko Haram za to, że nie chciał pozwolić na spalenie swej Biblii. Oprawcy nazwali go "upartym niewiernym", gdy próbował wyciągnąć z ognia Pismo Święte i rozjuszeni jego zachowaniem wrzucili go w płomienie. Chłopczyk przeżył mimo poważnych oparzeń i otwartych ran głowy, zadanych mu kolbą karabinu. W czasie czuwania wspominani są także pakistańscy małżonkowie Shehzad i Shama, spaleni żywcem przez islamskich oprawców za rzekome bluźnierstwo przeciwko Mahometowi, a także zamordowany w Syrii 76-letni o. Frans van der Lugt. Do końca pozostał on z ludźmi którym całe życie służył, niosąc pomoc również cierpiącym muzułmanom.

DEON.PL POLECA
Przytaczane jest także świadectwo irackiej chrześcijanki Khirii Al-Kas, która dżihadyście z Państwa Islamskiego grożącemu jej ścięciem, jeśli nie przejdzie na islam odpowiedziała: "Urodziłam się chrześcijanką i jako taka umrę". Ostatecznie udało jej się wraz z rodziną uciec i schronić w Kurdystanie. W świadectwach przywołujących obecną codzienność chrześcijan jest mowa także o księżach i wiernych z Republiki Środkowoafrykańskiej, którzy z narażeniem życia ratowali muzułmanów w czasie wciąż trwającej w tym kraju wojny.  

Szczególna modlitwa zanoszona jest także za porwanych ponad dwa lata temu w Syrii 2 biskupów i 3 kapłanów oraz za uprowadzonego w tym tygodniu ks. Jacquesa Mourada.

Do włączenia się w tę szczególną inicjatywę modlitewną, zaproponowaną przez episkopat Włoch, zachęcał w czasie ostatniej audiencji środowej Papież Franciszek. Prosił, by pamiętać o chrześcijanach, których się zabija i wygania z ich własnych domów ze względu na wyznawaną przez nich wiarę. - Niech ta modlitwa pogłębi w nas świadomość, że wolność religijna jest niezbywalnym prawem człowieka, i niech uczyni nas bardziej wrażliwymi na tragedię chrześcijan prześladowanych w naszych czasach. Połóżmy kres tej niedopuszczalnej zbrodni - powiedział Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Modlitwy w intencji współczesnych męczenników
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.