Moskwa: ekumeniczny koncert w katedrze

10 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Światowa premiera „Pasji według św. Mateusza” w wersji na organy, chór i solistów odbędzie się dziś w moskiewskiej katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP. Pasja została skomponowana przez przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolitę Hilariona Ałfiejewa.

Wersja dla chóru i orkiestry wykonana była z dużym sukcesem po raz pierwszy w 2007 r. w Moskwie i Rzymie. Obecną adaptację z towarzyszeniem organów kompozytor przygotował specjalnie na potrzeby dzisiejszego koncertu pod koniec ubiegłego roku.

„Pasja według św. Mateusza”, jak mówi sam kompozytor, zainspirowana została formami muzycznymi wyrosłymi na gruncie chrześcijaństwa zachodniego: katolickiego i luterańskiego. Łączy w sobie kulturę muzyczną Wschodu i Zachodu.

Na koncercie obecni będą przedstawiciele patriarchatu moskiewskiego, w tym sam kompozytor, rosyjscy biskupi prawosławni, jeden biskup prawosławny z Serbii, członkowie korpusu dyplomatycznego akredytowani w Rosji. Ordynariusz archidiecezji Matki Bożej w Moskwie abp Paolo Pezzi przywita gości w charakterze gospodarza.

Po raz pierwszy w historii tak wysokiej rangi rosyjski hierarcha prawosławny oficjalnie przekroczy próg świątyni katolickiej w Rosji. Metropolita Hilarion odwiedzał już wcześniej katedrę Niepokalanego Poczęcia NMP w Moskwie, ale nie był wtedy metropolitą ani przewodniczącym jednego z najważniejszych organów patriarchatu moskiewskiego. Zastępca metropolity Hilariona, ks. Dmitrij Sizonienko, mówiąc o dzisiejszym koncercie podkreślił: „W oczach rosyjskiej i światowej społeczności koncert świadczy o chrześcijańskim dialogu i współpracy”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Moskwa: ekumeniczny koncert w katedrze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.