Moskwa: o czym rozmawiać z Papieżem?

Moskwa: o czym rozmawiać z Papieżem?
Metropolita Hilarion Ałfiejew, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (fot. LordByron2004 / wikipedia.pl)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

W dzisiejszym wydaniu Izwiestii opublikowano wypowiedź przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolity Hilariona Ałfiejewa na temat ewentualnego spotkania Papieża z patriarchą moskiewskim. "Jeśli do niego dojdzie, to tylko na neutralnym terenie" - twierdzi przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego.

Metropolita Hilarion nie wykluczył możliwości spotkania Papieża z patriarchą moskiewskim. Zaznaczył jednak, że ważny jest nie sam fakt ich spotkania, ale treści, jaka to spotkanie wypełni, i czy zmieni ono radykalnie relacje między Kościołami prawosławnym i katolickim. Zdaniem hierarchy prawosławnego trudno mówić o terminie spotkania, ale odbędzie się ono na pewno na neutralnym terenie.

Powtórzył dawne warunki o konieczności przygotowania takiego spotkania, rozwiązania dzielących obydwa Kościoły problemów. Jako najważniejszy z nich wymienił tradycyjnie sytuację na Zachodniej Ukrainie. Według jego słów nic się tam nie zmieniło mimo wielokrotnych starań strony rosyjskiej.

Wyraził nadzieję, że z objęciem zwierzchnictwa Kościoła greckokatolickiego przez abp. Światosława nastąpią pozytywne zmiany. Zadeklarował gotowość spotkania z abp. Światosławem, który wcześniej spotkał się z reprezentującym na Ukrainie patriarchat moskiewski metropolitą Władymirem, zapewniając go o swoim pozytywnym nastawieniu do dialogu z patriarchatem moskiewskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Moskwa: o czym rozmawiać z Papieżem?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.