Motocykle i modlitwa na początek sezonu
Ok. dwóch tysięcy motocyklistów z całej Polski uczestniczyło w niedzielę w modlitewnym rozpoczęciu sezonu - IX Motocyklowym Zlocie Gwiaździstym im. ks. Zdzisława Peszkowskiego, zorganizowanym po raz pierwszy nie na Jasnej Górze, ale w Gietrzwałdzie na Warmii.
Pielgrzymka środowiska motocyklistów do sanktuarium maryjnego w Gietrzwałdzie k. Olsztyna miała być "radosnym rozpoczęciem tegorocznego sezonu motocyklowego". Uczestnicy zlotu modlili się o opiekę i bezpieczeństwo na drogach.
Podczas mszy - odprawionej na gietrzwałdzkich błoniach przez ks. abp. warmińskiego Wojciecha Ziembę - kapłani poświęcili motocykle. Nabożeństwo poprzedziła procesja z miejscowej bazyliki i peregrynacja kopii Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, którą dzień wcześniej uroczyście przywieziono z Jasnej Góry.
Za powtarzane od dziewięciu lat pielgrzymki podziękował motocyklistom w homilii ks. płk Sławomir Żarski. Przypomniał, że to samo środowisko "zmotoryzowanych uczniów Chrystusa" organizuje coroczne rajdy katyńskie, które - w jego ocenie - stanowią skuteczne lekcje historii. Jak podkreślił obie inicjatywy są wyrazem aktywności, która powinna cechować każdego chrześcijanina.
Wszystkie poprzednie Motocyklowe Zloty Gwiaździste odbywały się na Jasnej Górze i przyciągały po kilkadziesiąt tysięcy motocyklistów. W tym roku po raz pierwszy spotkanie przeniesiono do sanktuarium w Gietrzwałdzie.
Organizatorzy ze Stowarzyszenia "Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński" zarzucali władzom Częstochowy, że w tym samym terminie zezwoliły na urządzenie na Jasnogórskich Błoniach imprez, które kłóciły się z modlitewnym charakterem zlotu.
Uczestniczący w niedzielnym zlocie motocykliści podkreślali, że bardzo spodobało im się w Gietrzwałdzie. - To urocze miejsce, gdzie naprawdę czujemy, że Matka Boża nas przytula do serca. Ludzie są świetnie do nas nastawieni. Jak tylko się uda będziemy tu wracać - powiedziała Katarzyna Wróblewska ze Stowarzyszenia "Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński".
Gietrzwałd, zwany polskim Lourdes, jest jedynym w Polsce miejscem kultu objawień maryjnych zatwierdzonym przez Kościół. Rocznie tutejsze sanktuarium odwiedza blisko milion pielgrzymów i turystów. Miasteczko stało się sławne dzięki Objawieniom Matki Bożej, które miały miejsce dziewiętnaście lat po Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku.
Skomentuj artykuł