"Ulegamy złudzeniu, że Bóg nie jest potrzebny"

"Ulegamy złudzeniu, że Bóg nie jest potrzebny"
(fot. frank wuestefeld / flickr.com))
KAI / slo

Współcześni chrześcijanie ulegają złudzeniu, że można się na tej ziemi tak urządzić, że Bóg będzie nie potrzebny - przestrzegał abp-senior Henryk Muszyński podczas Rajdu śladami św. Wojciecha 7 maja w Szymbarku na Kaszubach. Samo przedsięwzięcie nazwał "formą Nowej Ewangelizacji naszych czasów".

Mszę św. koncelebrowaną odprawiono w kaplicy św. Rafała Kalinowskiego.

DEON.PL POLECA
W homilii prymas-senior m.in. o nauczaniu Jana Pawła II i papieskim przekonaniu, że jedność Europy może dokonać się jedynie poprzez jedność ducha tego kontynentu. W tym kontekście wskazał na współczesne zagrożenia, mówił o postawach chrześcijan, które są zaprzeczeniem nauki papieża-Polaka: "chrześcijanie porzucają piękną tradycję, porzucają Ewangelię, bo ulegają złudzeniu, że można się na tej ziemi tak urządzić, że Bóg będzie nie potrzebny". - To rodzi smutek, nihilizm - mówił arcybiskup. - - Nie może być odnowy ani Polski, ani Europy, ani ziemi, bez odnowy ludzkich serc.

Stąd zdaniem prymasa-seniora cenne są inicjatywy ewangelizacyjne, jak rajd motocyklowy śladami św. Wojciecha i to, że uczestnicy Rajdu odwiedzają również w Polsce i poza jej granicami ziemie "męczeńskie, gdzie spoczywają prochy naszych ojców i dziadów".

Św. Wojciecha arcybiskup nazwał "wielkim miłośnikiem ewangelii, miłośnikiem krzyża i Chrystusowego Zmartwychwstania" i podkreślił, że jest on "świętym jednego i niepodzielonego jeszcze Kościoła". Wskazał również na wpływ chrześcijaństwa na kulturę Europy i "nie ma wątpliwości, że to właśnie w kulturze rozstrzygnie się przyszłość naszej Ojczyzny i Europy".

Na zakończenie Mszy św. abp Henryk Muszyński pobłogosławił ikony św. Wojciecha dla uczestników rajdu i miejsc, które odwiedzają. Posadził również przy kościele pamiątkowy dąb.

Na trasie Rajdu ks. Jan Zalewski, główny organizator tego przedsięwzięcia powiedział, że "Rok Wiary jest najbardziej sprzyjającym okresem, żeby spojrzeć na chrzest Polski, na własny chrzest, spojrzeć na świętego Wojciecha, który utrwalił administrację apostolską na terenie Polski poprzez metropolię gnieźnieńską".

Rajd rozpoczął się 30 kwietnia i potrwa do 11 maja. Uczestnicy odwiedzają miejsca związane z misyjną wyprawą św. Wojciecha oraz kościoły pod jego patronatem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Ulegamy złudzeniu, że Bóg nie jest potrzebny"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.