"Można narzekać albo poświęcić godzinę". Wkrótce Tydzień modlitw za kapłanów

"Można narzekać albo poświęcić godzinę". Wkrótce Tydzień modlitw za kapłanów
Fot. Depositphotos.com
Materiały organizatora / mł

24 godziny przez 7 dni – do modlitwy za księży zaproszeni są wszyscy. Potrzeba 168 osób. Ruch Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej po raz kolejny organizuje Tydzień Modlitw za Kapłanów. Start akcji – już w niedzielę, 28 listopada.

Hasłem przewodnim akcji są słowa papieża Franciszka:  „Módlcie się za nas, biskupów i za kapłanów. Tak bardzo tego potrzebujemy, abyśmy trwali wierni, abyśmy byli ludźmi, którzy czuwają nad stadem.”

- Od czterech lat robimy taką akcję. Najpierw był tydzień modlitwy w Adwencie, później modliliśmy się całą dobę w każdy pierwszy czwartek miesiąca, potem doszedł jeszcze tydzień w Wielkim Poście. W pierwsze czwartki modlitwa trwa od północy do północy, a na jedną godzinę może się zapisać do trzech osób. Teraz, w tygodniowej akcji, na jedną godzinę może się wpisać jedna osoba – mówi ks. Waldemar Maciejewski, moderator diecezjalny oazy w archidiecezji katowickiej i organizator akcji.

By zapełnić cały tydzień, potrzeba 168 osób. Choć zapisy dopiero ruszyły, do akcji dołączyło już prawie 40 chętnych.  Nie wszyscy są z Ruchu Światło-Życie.

DEON.PL POLECA

- Kto się modli? Ludzie – śmieje się ks. Maciejewski. - Modlą się małżeństwa razem, modlą się animatorzy, ale także dużo ludzi spoza Ruchu. Nasza akcja jest rozpropagowana w różnych miejscach i nie było jeszcze takiego miesiąca, żeby kogoś nam brakowało na którąś godzinę w pierwszy czwartek. I na ten tydzień modlitw, na który potrzebujemy 168 osób, też jest wszystko zawsze zajęte.

Forma modlitwy w Tygodniu modlitw za kapłanów jest dowolna. Może to być różaniec, adoracja, Eucharystia i komunia przyjęta w intencji kapłanów – byle to była jedna, pełna godzina. A ponieważ modlitwa trwa całą dobę, do wybrania są też nocne godziny. Czy nie brakuje chętnych, by wstać w środku nocy i modlić się za księży o trzeciej nad ranem?

- Tak, nawet wtedy są chętni – potwierdza ks. Maciejewski. - Mamy też takie fajne świadectwa: jedna z dziewczyn, animatorka z diecezji, powiedziała, że w czasie tej godziny przypomina sobie wszystkich księży, którzy jej pomogli na drodze wiary, i że to jest dla niej taka godzina dziękczynienia. 

Co może zmienić taka modlitwa? Czy w ogóle cokolwiek? Jak podkreśla katowicki kapłan, dla księży ta modlitwa ma duże znaczenie.

- To jest bardzo ważne dla nas, księży, gdy widzimy taki niesamowity odzew, jest taka wdzięczność, że chce ktoś się za nas modlić, że jest taki dzień albo tydzień, że cały czas ktoś się za nas modli. I księża często mówią, że na swojej modlitwie też myślą o tych, którzy się właśnie za nich modlą. Ze strony świeckich to sposób na wyrażenie swojej wdzięczności, ale też taka odpowiedzialność. Słyszę od ludzi, że jasne, można narzekać na księży, że są tacy, ale można poświęcić godzinę, żeby się modlić i prosić o łaskę świętości dla nich – podsumowuje organizator akcji.

Tydzień modlitw za kapłanów rozpocznie się w niedzielę, 28 listopada o północy, a zakończy w sobotę, 4 grudnia, o 23:59.

Formularz zapisu znajduje się na stronie Domu Formacyjnego Ruchu Światło-Życie w Wiśle-Jaworniku. Można w nim wybrać swoją godzinę modlitwy, a także opcję przypomnienia o modlitwie na pół godziny przed wybranym terminem.   

Źródło: Materiały organizatora / mł 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Julia Fischer

Czy batonik może uspokoić twoją złość?

Szybciej bijące serce, czerwienienie się, jąkanie, bezsenność oraz miękkie kolana. Co objawia się w taki sposób? I jaki ma z tym związek nasz ośrodek nagrody? Julia Fischer zaprasza w...

Skomentuj artykuł

"Można narzekać albo poświęcić godzinę". Wkrótce Tydzień modlitw za kapłanów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.