MSZ i Episkopat: mamy zespół roboczy ds. misji

MSZ i Episkopat: mamy zespół roboczy ds. misji
Bp Jerzy Mazur (fot. Janusz Halczewski / pl.wikipedia.org / CC BY-SA 3.0)
KAI / mh

Podczas środowego spotkania ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i bp. Jerzego Mazura, przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji postanowiono, że MSZ i Episkopat powołają specjalny zespół roboczy ds. misji. Jego zadaniem będzie monitorowanie sytuacji wszystkich polskich misjonarzy pracujących na świecie.

- Podziwiamy i głęboko szanujemy wysiłki polskich misjonarzy na rzecz potrzebujących na całym świecie, zwłaszcza w krajach najbiedniejszych - stwierdził w czasie spotkania min. Sikorski. Bp Jerzy Mazur podziękował z kolei MSZ za wszechstronną współpracę i utworzenie specjalnego zespołu ds. sytuacji polskich misjonarzy w ogarniętej wojną domową Republice Środkowoafrykańskiej. - Jesteśmy wdzięczni za wspólną troskę i harmonijną współpracę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa polskich misjonarzy w RŚA - powiedział bp Mazur.

Szef MSZ podkreślił, że najlepszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa polskich misjonarzy w Republice Środkowoafrykańskiej jest obecnie ich natychmiastowa ewakuacja. - Wciąż jesteśmy gotowi ją przeprowadzić wraz z francuskimi partnerami. Ostrzegamy, że w razie zwłoki może być na to za późno - stwierdził.

W skład stałego zespołu z ramienia Episkopatu wejdzie o. Dariusz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji KEP ds. Misji. Ze strony MSZ będą to przedstawiciele resortu włączani w prace w zależności od aktualnych tematów i potrzeb zespołu.

Zespół ds. misji będzie działał niezależnie od powołanego niedawno przez MSZ, MON i przedstawicieli Episkopatu Polski tymczasowego zespołu ds. polskich misjonarzy w Republice Środkowoafrykańskiej.

DEON.PL POLECA

- Tam sytuacja ciągle się rozwija. Misjonarze zdecydowali, że w tej chwili zostają i nie poddają się ewakuacji. To jest ich osobista decyzja, umotywowana służbą misyjną. Postanowili zostać jako nadzieja dla żyjących tam ludzi. Ich przełożeni wyrazili na to zgodę - powiedział KAI o. Szymczycha.

Bp Mazur zapewnił podczas środowego spotkania, że w związku z dramatyczną sytuacją w RŚA, do czasu unormowania się sytuacji zostały wstrzymane wyjazdy kolejnych polskich misjonarzy do tego kraju. Podkreślił, że misjonarze pozostają w tym kraju, by zapewnić opiekę i ochronę miejscowej ludności bez względu na wyznanie.

O. Szymczycha podkreślił, że spotkania między przedstawicielami MSZ a Episkopatu Polski mają na celu przede wszystkim wymianę informacji, jest także możliwość bezpośredniego skontaktowania się z misjonarzami. Jego zdaniem, przyczynia się to do uporządkowania informacji, często szczątkowych lub uzyskiwanych do tej pory innymi kanałami. Przypomniał, że misjonarze są nazywani ambasadorami polskości. Dlatego warto, by strony rządowa i kościelna wymieniały się informacjami na temat sytuacji na misjach.

- Bardzo się z tych spotkań cieszę, wracamy z nich zawsze ubogaceni, mamy bowiem wspólny cel - troskę o polskich misjonarzy - powiedział o. Szymczycha SVD.

Podczas spotkania omówiona została ponadto kwestia projektów rozwojowych finansowanych przez MSZ, a realizowanych przez polskich misjonarzy. Rozmawiano także o sytuacji prawnej polskich wolontariuszy wyjeżdżających na misje.

Kolejne spotkanie zespołu roboczego ds. polskich misji odbędzie się w piątek 14 lutego o godz. 13.00.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

MSZ i Episkopat: mamy zespół roboczy ds. misji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.