Msze św. w intencji górników w Brzeszczach
Msze święte w intencji strajkujących górników odprawiane są w kościołach w Brzeszczach. W reakcji na plany rządu dotyczące likwidacji kopalni ponad 600 górników z KWK "Brzeszcze" podjęło 7 stycznia protest pod ziemią. Strajk rozpoczęły też załogi górnicze z innych zagrożonych zamknięciem kopalń: " Bobrek-Centrum" w Bytomiu, " Sośnica-Makoszowy" w Gliwicach i Zabrzu oraz "Pokój" w Rudzie Śląskiej.
Ks. Eugeniusz Burzyk, proboszcz parafii w Jawiszowicach-os. Brzeszcze, do której należy duża część strajkujących górników, poinformował, że od pierwszego dnia protestu w KWK "Brzeszcze" w parafii codziennie odprawiane są Msze święte w intencji górników.
_ Msze święte w intencji strajkujących będą odprawiane tak długo, jak długo będzie trwał podziemny strajk - zapowiedział kapłan, który podczas wieczornej Eucharystii 8 stycznia - przez wstawiennictwo patronki parafii Matki Bożej Bolesnej - polecił Bogu wszystkich strajkujących, ich rodziny, a także sprawę uratowania przeznaczonej do likwidacji kopalni.
Także ks. Kazimierz Kulpa, proboszcz parafii św. Urbana w Brzeszczach, na terenie której znajduje się kopalnia, zaniepokojony jest dramatyczną sytuacją. Przypomina, że tutejsza kopalnia jest największym pracodawcą w gminie.
W parafii tej w piątek 9 stycznia o 17.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji jak najszybszego i godnego rozwiązania tego sporu. Proboszcz zachęca mieszkańców do wspólnej modlitwy.
Tymczasem przeciwko likwidacji kopalni protestują także sami mieszkańcy Brzeszcz. W czwartek wieczorem zebrali się oni przed bramą zakładu, by wyrazić poparcie dla strajkujących górników. Podobną manifestację zapowiedzieli na piątek.
Związkowcy z górniczej "Solidarności" krytykują decyzję o zamknięciu kopalni. Ich zdaniem, nie ma ona nic wspólnego z chęcią naprawy Kompanii Węglowej, lecz w rzeczywistości chodzi o jej likwidację.
Rząd planuje likwidację czterech kopalń należących do Kompanii Węglowej, przeniesienie 6 tys. osób do innych zakładów i zagwarantowanie osłon dla 5,2 tys. zwalnianych pracowników. Wdrożenie tego planu ma kosztować ok. 2,3 mld zł.
Kopalnia "Brzeszcze" powstała w 1903 r. Jest najbardziej metanową kopalnią Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Wszystkie jej pokłady zaliczane są do IV kategorii zagrożenia metanowego.
Skomentuj artykuł