Msze św. w intencji górników w Brzeszczach

(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
KAI / slo

Msze święte w intencji strajkujących górników odprawiane są w kościołach w Brzeszczach. W reakcji na plany rządu dotyczące likwidacji kopalni ponad 600 górników z KWK "Brzeszcze" podjęło 7 stycznia protest pod ziemią. Strajk rozpoczęły też załogi górnicze z innych zagrożonych zamknięciem kopalń: " Bobrek-Centrum" w Bytomiu, " Sośnica-Makoszowy" w Gliwicach i Zabrzu oraz "Pokój" w Rudzie Śląskiej.

Ks. Eugeniusz Burzyk, proboszcz parafii w Jawiszowicach-os. Brzeszcze, do której należy duża część strajkujących górników, poinformował, że od pierwszego dnia protestu w KWK "Brzeszcze" w parafii codziennie odprawiane są Msze święte w intencji górników.

_ Msze święte w intencji strajkujących będą odprawiane tak długo, jak długo będzie trwał podziemny strajk - zapowiedział kapłan, który podczas wieczornej Eucharystii 8 stycznia - przez wstawiennictwo patronki parafii Matki Bożej Bolesnej - polecił Bogu wszystkich strajkujących, ich rodziny, a także sprawę uratowania przeznaczonej do likwidacji kopalni.

Także ks. Kazimierz Kulpa, proboszcz parafii św. Urbana w Brzeszczach, na terenie której znajduje się kopalnia, zaniepokojony jest dramatyczną sytuacją. Przypomina, że tutejsza kopalnia jest największym pracodawcą w gminie.

W parafii tej w piątek 9 stycznia o 17.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji jak najszybszego i godnego rozwiązania tego sporu. Proboszcz zachęca mieszkańców do wspólnej modlitwy.

Tymczasem przeciwko likwidacji kopalni protestują także sami mieszkańcy Brzeszcz. W czwartek wieczorem zebrali się oni przed bramą zakładu, by wyrazić poparcie dla strajkujących górników. Podobną manifestację zapowiedzieli na piątek.

Związkowcy z górniczej "Solidarności" krytykują decyzję o zamknięciu kopalni. Ich zdaniem, nie ma ona nic wspólnego z chęcią naprawy Kompanii Węglowej, lecz w rzeczywistości chodzi o jej likwidację.

Rząd planuje likwidację czterech kopalń należących do Kompanii Węglowej, przeniesienie 6 tys. osób do innych zakładów i zagwarantowanie osłon dla 5,2 tys. zwalnianych pracowników. Wdrożenie tego planu ma kosztować ok. 2,3 mld zł.

Kopalnia "Brzeszcze" powstała w 1903 r. Jest najbardziej metanową kopalnią Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Wszystkie jej pokłady zaliczane są do IV kategorii zagrożenia metanowego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Msze św. w intencji górników w Brzeszczach
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.