„Musimy zadbać o człowieka” – uważa Papieski doradca ds. sztucznej inteligencji

„Musimy zadbać o człowieka” – uważa Papieski doradca ds. sztucznej inteligencji
Fot. depositphotos.com
KAI / jk

Rozważyć wszystkie możliwe użycia i szukać sposobów na zamianę negatywów w pozytywy – takiej nadziei warto się trzymać również w przypadku rozwoju sztucznej inteligencji oraz refleksji nad nią. Wskazuje na to o. Paolo Benanti, który pełni funkcje doradcze dotyczące tego tematu przy Papieżu, przy władzach włoskich, a także okresowo przy ONZ. Wykorzystaniu sztucznej inteligencji poświęcił Franciszek ogłoszone niedawno orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego o. Benanti podkreśla potrzebę systematycznego, etyczno-filozoficznego spojrzenia na nowe technologie i ich zastosowanie. „Prawdziwy problem polega na tym, że jeśli weźmiemy np. maczugę, kwestia, o której mówimy, bardziej niż w samej maczudze tkwi w uchwycie, a raczej w ręce trzymającej uchwyt” – zauważa franciszkanin. Zaznacza więc, iż to na człowieku należy trochę bardziej skupić uwagę w refleksji. I mówi dalej: „tym razem nie chodzi tylko o to, kto trzyma uchwyt narzędzia”, bo „wspomniane narzędzie, właśnie dlatego, że nazywamy je inteligentnym, również dostosowuje się do nas i może w pewnym stopniu skłaniać nas do wykonywania niektórych działań, a nie innych”.

O. Benanti rozwija następnie swoją myśl. „Pozwólcie mi na użycie metafory – mówi – jeśli spojrzę na świat przez wizjer jednego z tych karabinów, które niestety są dziś używane na wojnie, ten wizjer zachęca mnie do podzielenia świata na przyjaciół i wrogów”. Podkreśla, iż to samo może się zdarzyć ze sztuczną inteligencją i jej narzędzia będą wówczas oferowały konkretne perspektywy, zniekształcały rzeczywistość, okazując się „w pewnym stopniu narzędziami nie tylko zależnymi od mojej inteligencji lub głupoty, ale także zachęcającymi mnie do postrzegania świata w inny sposób”. Wobec takiej sytuacji, co o. Benanti wskazuje z mocą, „musimy zadbać o człowieka”.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Scott Hahn

Świętość to centrum i sens ludzkiej historii

Co jakiś czas słyszymy, że jako chrześcijanie mamy starać się o świętość. Często jednak nie do końca wiemy, co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem.

Scott Hahn...

Skomentuj artykuł

„Musimy zadbać o człowieka” – uważa Papieski doradca ds. sztucznej inteligencji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.