Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki

Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki
(fot. Ania i Artur Nowaccy / Foter / CC BY-SA)
5 lat temu
KAI / ptt

We Włocławku inauguruje działalność multimedialne Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Wpisujące się w obchody Święta Województwa uroczyste otwarcie placówki odbędzie się w niedzielę (7 czerwca), pięć lat po beatyfikacji kapłana.

Muzeum powstało w ramach projektu "Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki" realizowanego z udziałem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

- Samorząd województwa od lat konsekwentnie działa na rzecz upamiętnienia postaci księdza Jerzego. Otwierając włocławskie muzeum poświęcone jego życiu i dziełu, kończymy kolejny etap realizacji projektu budowy infrastruktury na szlaku pielgrzymkowym związanym z ostatnimi godzinami życia kapłana - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Muzeum działa w podziemiach wznoszonego od kilku lat Sanktuarium Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki przy włocławskiej tamie. Autorzy ekspozycji, poprzez współczesny język dźwięku, obrazu i światła oraz interaktywnych multimediów, chcą w nowoczesny sposób przekazać światu, a zwłaszcza młodym, wartości, które głosił ksiądz Popiełuszko. Dwie sale muzeum są połączeniem kina, telewizji, elementów animacji oraz innych efektów wizualnych i dźwiękowych. Zwiedzający obejrzą filmy, inscenizacje oraz materiały archiwalne, po których oprowadzi wirtualny przewodnik. Trzecie pomieszczenie to sala interaktywna gdzie można przeglądać zasoby muzeum na multimedialnych stanowiskach.

Włocławskie muzeum powstało w ramach projektu "Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki" realizowanego z udziałem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Realizatorem przedsięwzięcia jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego w partnerstwie z parafią Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, Kurią Generalną Zgromadzenia św. Michała Archanioła oraz Zgromadzeniem Braci Pocieszycieli z Getsemani we Włocławku.

Oprócz utworzenia muzeum we Włocławku projekt objął także modernizację oraz wyposażenie sali pamięci w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy oraz budowę Centrum Edukacji Młodzieży im. księdza Popiełuszki w Górsku (więcej: http:// www.kujawsko-pomorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=27852&Itemid=126). Wartość całego projektu to 11,5 miliona złotych, dofinansowanie z naszego RPO wynosi 9,8 miliona złotych.

Ksiądz Popiełuszko, duszpasterz środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną "Solidarnością", został zamordowany przez peerelowską policję polityczną w październiku 1984 roku. Trasa jego męczeńskiej, ostatniej drogi, wiodła z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do Włocławka. Krótko potem w Polsce rozwinął się kult jego postaci. Zmarła w 2013 roku matka błogosławionego Marianna Popiełuszko była honorową obywatelką regionu. Z inicjatywą nadania tytułu wystąpił marszałek Piotr Całbecki. W październiku 2011 roku w Toruniu odsłonięty został pomnik księdza Jerzego. Wystawienie monumentu współfinansował samorząd województwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.