Muzułmanie, buddyści i żydzi modlą się za papieża Franciszka

Muzułmanie, buddyści i żydzi modlą się za papieża Franciszka
Wyznawcy innych religii modlą się o zdrowie papieża Franciszka (zdjęcie ilustracyjne / fort. PAP/EPA/Riccardo Antimiani)
KAI / tk

O zdrowie papieża Franciszka, który od kilkunastu dni znajduje się w klinice Gemelli, modlą się nie tylko chrześcijanie. Specjalne nabożeństwa w intencji Franciszka odprawiają także buddyści, muzułmanie i żydzi.

  • Muzułmanie, buddyści i żydzi modlą się o zdrowie papieża Franciszka.
  • W świątyniach na całym świecie odbywają się specjalne nabożeństwa, m.in. w buddyjskiej świątyni na Sri Lance i meczecie w Indonezji.
  • Przywódcy różnych wyznań doceniają papieża za jego zaangażowanie w budowanie relacji między religiami.

Modlitwy o zdrowie Franciszka w buddyjskiej świątyni

W buddyjskiej świątyni na Sri Lance odbył się rytuał "pudża" w intencji papieża Franciszka. Podczas tej ceremonii mnisi kłaniają się przed wizerunkiem Buddy, prosząc o błogosławieństwo i ofiarowując kwiaty, jedzenie, wodę i inne dary.

DEON.PL POLECA

"W uroczystości, która miała miejsce w świątyni Agrashravaka buddyjskiej wspólnoty Mahabodhi w Kolombo, wziął udział również ks. Jude Krishantha Fernando, szef Biura Komunikacji Konferencji Biskupów Sri Lanki oraz dwaj inni wyznawcy katolicyzmu i buddyzmu" - poinformował misyjny portal "Fides".

Papież Franciszek odwiedził klasztor podczas swojej podróży do Azji Wschodniej w 2015 r. i spotkał się z mnichami, co przypomina obraz na ołtarzu. "Dzięki swojej postawie dialogu i szczeremu braterstwu wobec wszystkich, papież pozostawił po sobie wolę empatii i bliskości, które nadal odczuwamy tutaj dzisiaj i które odzwierciedla się w owocny sposób w naszych relacjach z buddystami i innymi wspólnotami wyznaniowymi" – zacytował słowa ks. Fernando portal "Fides".

Muzułmanie modlą się w intencji papieża

Jednym z miejsc, które odwiedził papież Franciszek podczas niedawnej podróży we wrześniu ubiegłego roku, był meczet Istiqlal w Dżakarcie w Indonezji, połączony z pobliską katedrą katolicką "Tunelem Tolerancji".

Kilka dni temu odbyła się tam muzułmańska modlitwa o powrót do zdrowia papieża Franciszka, na którą zaprosił Wielki Imam meczetu, będący również ministrem ds. religii Indonezji. W spotkaniu wziął udział założyciel Wspólnoty Sant'Egidio, Andrea Riccardi, a także wysokiej rangi zwierzchnicy katoliccy i muzułmańscy. Spotkanie zakończyło się symbolicznym przejściem tunelem z katedry do meczetu.

Rabin Shmuley Botech, znany w USA rabin chasydzkiego Chabadu w artykule dla "New Jersey Jewish News" napisał w tych dniach, że głowa Kościoła katolickiego jest ważnym promotorem dialogu żydowsko-katolickiego. Franciszek prowadził kampanię na rzecz walki z antysemityzmem, kontynuuje ducha soborowego dekretu "Nostra aetate", wielokrotnie odwiedzał synagogi i przemawiał na rzecz pokoju i pojednania w Ziemi Świętej.

"Mimo że stosunek papieża do Izraela jest niejednoznaczny, ze względu na jego krytykę polityki Izraela wobec Palestyny, oczywiście wielu z nas modli się o jego powrót do zdrowia" – stwierdził rabin.

Świat niepokoi się stanem zdrowia papieża

W ostatnich dniach zaniepokojenie stanem zdrowia papieża Franciszka wyrazili zwierzchnicy religijni z całego świata,  zapewnili go o swoich modlitwach i wyrazili uznanie dla osiągnięć Franciszka w dziedzinie dialogu międzyreligijnego.

Na przykład A.K. Merchant, Sekretarz Generalny Świątyni Baha’i Lotus w Nowym Delhi, odmówił modlitwę za Franciszka i prosił o Boże miłosierdzie dla jego powrotu do zdrowia. Imam Yahya Sergio Yahe Pallavicini z Mekki w nagraniu wideo pochwalił papieża, nazywając go "mistrzem dialogu między chrześcijanami i muzułmanami", a Islamska Wspólnota Religijna we Włoszech (COREIS) w swoim oświadczeniu podkreśliła, że włączyła papieża do swoich modlitw w rozpoczętym 28 lutego miesiącu postu Ramadan.

Również przewodnicząca włoskich gmin żydowskich, Noemi Di Segni, stwierdziła, że "głos i działania Franciszka stanowią centralny punkt odniesienia dla dialogu międzyreligijnego i dla całej ludzkości".

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Rozeznawać, by żyć w pełni

Życie jest utkane z różnych decyzji. Wybory nas konstytuują, pomagają nam stać się sobą: ludźmi spełnionymi i świadomymi tego, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. Mają istotne znaczenie także w naszej...

Skomentuj artykuł

Muzułmanie, buddyści i żydzi modlą się za papieża Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.