Na Campus Misericordiae wspominano 6. rocznicę Światowych Dni Młodzieży

Na Campus Misericordiae wspominano 6. rocznicę Światowych Dni Młodzieży
Fot. AGNES KANTARUK / depositphotos.com
KAI / tk

Na Campus Misericordiae, czyli Polu Miłosierdzia w Brzegach, odbyło się w weekend wiele wydarzeń upamiętniających Światowe Dni Młodzieży w Polsce w 2016 r. W niedzielę wieczorem miał tam miejsce koncert Małej Armii Janosika.

To właśnie na Polu Miłosierdzia 30 lipca 6 lat temu papież Franciszek spotkał się na nocnym czuwaniu z młodzieżą z całego świata. W sobotę i w niedzielę nie zabrakło wiernych, którzy chcieli sobie przypomnieć tamte chwile.

- Dziś spotykamy się w trudnej sytuacji ekonomicznej i politycznej związanej z toczącą się na Ukrainie wojną - przyznał burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł. - Ale traktujemy ją jako wyzwanie i przestrzeń do realizacji zachęt Ojca Świętego wypowiedzianych podczas ŚDM 2016, by „wstać z kanapy” i umieć dzielić się dobrem. Jesteśmy tutaj razem i chcemy się z tego cieszyć - powiedział burmistrz.

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę wydarzenia upamiętniające ŚDM rozpoczynały się koronką do Bożego miłosierdzia. W sobotę dla przybyłych wystąpiła schola „Hosanna” pod kierunkiem Magdaleny Luraniec oraz Orkiestra Baczków pod batutą Wojciecha Zwierniaka, które towarzyszył o. Łukasz Buksa OFM.

DEON.PL POLECA

W niedzielę natomiast na scenie zaprezentowała się Mała Armia Janosika - największa kapela góralska w Polsce, licząca 180 członków w wieku od 3 do 70 lat. Grupie przewodził Damian Pałasz - skrzypek i muzyk, dwukrotnie utytułowany „Osobowością Roku” w plebiscycie Gazety Krakowskiej. Do zebranych zwrócił się także kard. Stanisław Dziwisz.

- Światowe Dni Młodzieży w Polsce to była wielka łaska Ducha Świętego. Ludzie wciąż wracają do nauk wtedy zasłyszanych, jak i trwają małżeństwa czy powołania, które się wtedy zrodziły. Cieszę się, że nadal pamiętacie o tych niezwykłych dniach, kiedy w 2016 r. przybyły do Polski rzesze młodych chrześcijan - powiedział emerytowany metropolita krakowski.

Sercem Campus Misericordiae jest Dom Miłosierdzia, w którym codziennie przebywają ludzie starsi i potrzebujący. W domu tym znajduje się również kopia figury Matki Bożej z Loreto podarowana przez młodzież włoską polskiej młodzieży, gospodarzy 31. Światowych Dni Młodzieży.

Obok Domu Miłosierdzia działa Centrum Caritas Chleb Miłosierdzia, gdzie każdego dnia osoby w trudnej sytuacji życiowej otrzymują żywność. Tuż obok Ronda Światowych Dni Młodzieży powstał park, którego sercem jest kopia Bramy Miłosierdzia, przez którą przeszedł papież Franciszek z młodymi z całego świata, rozpoczynając nocne czuwanie 30 lipca 2016 r.

W pobliżu Domu Miłosierdzia powstał także Dom Młodych w odpowiedzi na licznie przybywające grupy pielgrzymkowe, które chciałyby w tym miejscu spotkać się i pomodlić. W jego wnętrzu znajdują się symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż i ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego.

Szczególna sytuacja wydarzyła się w tym roku, gdy świat dotknęła tragedia wojny w Ukrainie. W bliskości Campus Misericordiae powstało Centrum Pomocy Ukrainie w Grabiu. W tym miejscu tysiące osób dotkniętych dramatem wojny znalazło ciepłe schronienie, jedzenie i pomoc w odnalezieniu się w nowej sytuacji. Stąd też dostarczana jest na Ukrainę pomoc humanitarna.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Pragnę wam powiedzieć, co mam nadzieję, że nastąpi po Światowym Dniu Młodzieży: mam nadzieję, że będzie hałas. Będzie hałas tutaj, w Rio, będzie hałas. Chciałbym jednak, by was było słychać w diecezjach, chcę, aby się...

Skomentuj artykuł

Na Campus Misericordiae wspominano 6. rocznicę Światowych Dni Młodzieży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.