Rozpoczęła się rejestracja polskich uczestników ŚDM w Lizbonie. Jak się zapisać?

Rozpoczęła się rejestracja polskich uczestników ŚDM w Lizbonie. Jak się zapisać?
Fot. Mazur/episkopat.pl / flickr.com
KAI / tk

Rozpoczęła się rejestracja polskich uczestników na 37. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Wydarzenia centralne odbędą się w dniach 1-6 sierpnia 2023 roku. Jak zarejestrować się na przyszłoroczne ŚDM?

37. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Tradycyjnie, wydarzenie zostanie poprzedzone Dniami w Diecezjach, które zostaną zorganizowane w dniach 26-31 lipca. Pielgrzymów z całego świata przyjmie wówczas 17 portugalskich diecezji, w tym dwie obejmujące tereny wyspowe.

Dni w Diecezjach, to czas przed tygodniem wydarzeń centralnych ŚDM, poświęcony na lepsze poznanie lokalnego Kościoła i spędzenie czasu z mieszkańcami Portugalii. Pielgrzymi będą zaproszeni do udziału w programie duchowym i kulturalnym, przygotowanym przez każdą z diecezji. Młodzi zamieszkają przeważnie w domach portugalskich rodzin, co pozwoli im jeszcze lepiej poznać lokalną wspólnotę.

Krajowe Biuro ŚDM podjęło rozmowy z siedmioma portugalskimi diecezjami odnośnie do możliwości przyjęcia polskich pielgrzymów. Są to diecezje: Braga, Bragança-Miranda, Coimbra, Lamego, Porto, Viana do Castelo i Vila Real.

Program ŚDM w Lizbonie

Podczas wydarzeń centralnych w Lizbonie zaplanowano tradycyjny Festiwal Młodych. W programie znajdą się koncerty, widowiska taneczne, spektakle, rozgrywki sportowe, pokazy filmowe, konferencje i spotkania ewangelizacyjne w kościołach.

DEON.PL POLECA

Planowane jest urządzenie sceny polskiej, na której polscy artyści będą mogli zaprezentować swoje talenty muzyczne i teatralne w służbie ewangelizacji. KBO chce, aby jak najwięcej młodych z Polski oraz środowisk polonijnych włączyło się we wspólne przeżywanie finału ŚDM w Lizbonie.

Zachęta do wyjazdu

W najbliższych dniach do polskich parafii, a potem także do szkół, trafi specjalny plakat zachęcający do zapisywania się na lizbońskie ŚDM. Można to zrobić także za pośrednictwem uruchomionej już przez KBO strony internetowej: sdmpolska.pl. Na tej stronie można też już wybrać konkrety region w Portugalii, w którym chciałby się spędzić tzw. Dni w Diecezjach.

Hymn ŚDM w Lizbonie ("Ha pressa no ar", pol. "W powietrzu jest pośpiech") zrealizowano we współpracy Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM oraz Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Logo ŚDM w Lizbonie przedstawia krzyż, w który wpisany jest płomień symbolizujący Ducha Świętego, oraz droga nawiązująca do tradycji pielgrzymowania, bliskiej mieszkańcom Portugalii i stanowiącej jeden z ważnych wymiarów ŚDM. W logotypie umieszczono też różaniec - to nawiązanie do duchowości maryjnej, silnie obecnej w portugalskim Kościele, a zwłaszcza do historii fatimskich objawień. Jednym z elementów jest też podobizna Maryi, przedstawionej jako młoda dziewczyna, gotowa do drogi i do odpowiedzi na Boże wezwanie.

Dyrektorem Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM przy KEP jest ks. Tomasz Koprianiuk, który pracuje z młodzieżą od ŚDM w Rzymie w 2000 r. Wraz z nim KBO tworzą młodzi współpracownicy: Marek Dziedzic, pełniący aktualnie funkcję sekretarza oraz Joanna Wyrzykowska, Aleksandra Rak i Marcela Sieradzka.

Jak zapisać się na ŚDM w Lizbonie?

Aby zarejestrować się na Dni w Diecezjach, należy wspólnie ze swoją grupą wybrać diecezję, w której młodzi chcą spędzić czas przez tygodniem wydarzeń ŚDM. Wystarczy napisać do KBO ŚDM wniosek o skierowanie do wybranej diecezji, aby otrzymać informacje dotyczące rejestracji. Wzór wniosku jest już do pobrania na stronie.

Koszt uczestnictwa w Dniach w Diecezjach jest ustalany przez diecezje goszczące pielgrzymów i nie wlicza się w koszt pakietu pielgrzyma podczas finału ŚDM w Lizbonie.

Ks. Koprianiuk szacuje, że koszt osobowy dwutygodniowego pobytu w Portugalii - tzn. obejmującego udział w Dniach w Diecezji oraz tygodniowych wydarzeniach w Lizbonie oraz przeloty - w kwocie 4 tys. zł.

Duchowny przyznaje, że z punktu widzenia młodego człowieka jest to dużo, natomiast KBO nie ma możliwości dofinansowania wyjazdów. Jednakże zachęca młodych, żeby – wykazując się pomysłowością – organizowała w swoich parafiach zbiórki pieniężne czy licytacje. Do wykorzystania w takich celach są np. gadżety, które pozostały po w ŚDM w Krakowie w 2016 r., np. chusty czy plecaki.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Pragnę wam powiedzieć, co mam nadzieję, że nastąpi po Światowym Dniu Młodzieży: mam nadzieję, że będzie hałas. Będzie hałas tutaj, w Rio, będzie hałas. Chciałbym jednak, by was było słychać w diecezjach, chcę, aby się...

Skomentuj artykuł

Rozpoczęła się rejestracja polskich uczestników ŚDM w Lizbonie. Jak się zapisać?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.