Diecezjalne ŚDM w tym roku po raz pierwszy w listopadzie

Diecezjalne ŚDM w tym roku po raz pierwszy w listopadzie
Symbole ŚDM 2016 w Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Fot. Episkopat News / Flickr

Zgodnie z ogłoszą w listopadzie ub.r. przez papieża Franciszka decyzją, począwszy od 2021 r., Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym mają odbywać się nie jak dotąd w Niedzielę Palmową, ale w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, czyli w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, w listopadzie.

Jak przyznał bp Marek Solarczyk,  przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, decyzja papieża o zmianie terminu obchodów ŚDM na szczeblu diecezjalnym jest znacząca.

- Niedziela Palmowa była okazją do wprowadzenia młodych w głębsze przeżycie czasu Wielkiego Tygodnia. Był to również moment, kiedy zbliżał się koniec roku szkolnego oraz akademickiego, a co za tym idzie także roku pracy duszpasterskiej. Można więc było pewne rzeczy podsumować. Nowa data – uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – wpisana jest w koniec roku liturgicznego w Kościele, więc jest szansą większego zakorzenienia młodych w rytm życia Kościoła. Może to także pomóc młodzieży wejść w adwent, którego treści wpisują się w hasło najbliższych ŚDM w Lizbonie "Maryja wstała i poszła z pośpiechem" - powiedział bp Solarczyk. 

Będą spotkania ewangelizacyjne i dyskusje o synodalności

36. Światowe Dni Młodzieży po raz pierwszy odbędą się 21 listopada w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, pod hasłem "Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś". W diecezjach zaplanowano spotkania ewangelizacyjne i dyskusje o synodalności. 

- Jest to okazja, aby ci, którzy każdego dnia w swoich parafiach w różnych grupach, wspólnotach, stowarzyszeniach, podejmując troskę duszpasterską, mogli spotkać się w szerszym gronie, razem się modlić, wyrazić także swoją radość oraz przeżyć czas formacyjny, pogłębić swoją wiarę - powiedział bp Marek Solarczyk.

Chodzi przede wszystkim o budowanie relacji

Zaznaczył, że po niemal półtora roku pandemii, kiedy większość wydarzeń odbywała się online, tegoroczne obchody ŚDM w diecezjach, będą miały szczególny charakter.

- W rozwoju młodego człowieka bardzo ważne miejsce zajmuje doświadczenie wspólnoty z rówieśnikami, wymiana doświadczeń. Czas izolacji związany z pandemią jeszcze bardziej uwypuklił tę potrzebę. W związku z tym wierzę, że tegoroczne obchody będą dla nich okazją nie tylko do wzrostu duchowego, ale także ludzkiego, będą okazją do budowania wzajemnych relacji - podkreślił hierarcha. Zwrócił także uwagę, że w Polsce uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata jest świętem patronalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które liczy w  blisko 1 tys. członków zrzeszonych w ponad 500 oddziałach w 31 diecezjach. 

W tym roku obchody będą wyglądać inaczej

Powiedział, że w poszczególnych diecezjach tegoroczne obchody ŚDM będą wyglądały inaczej.

W diecezji toruńskiej będzie to czas świętowania 25-lecia KSM. Spotkanie odbędzie się w kościele ojców redemptorystów pw. św. Józefa w Toruniu. W programie o godz. 15.00 msza św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla, zabawa integracyjna oraz adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, indywidualnej rozmowy, modlitwy wstawienniczej. Zjazd zwieńczy namaszczenie olejkiem narodowym i posłanie.

W archidiecezji gdańskiej podczas uroczystości w godz. 14.00-15.30 przewidziany jest blok ewangelizacyjny, który poprowadzi łódzka wspólnota Mocni z Duchu w auli Jana Pawła II w Gdańsku-Oliwie. Następnie o godz. 16.00 mszy św. w katedrze będzie przewodniczył metropolita gdański abp Tadeusz Wojda. W tym samym czasie w godz. 14.00-17.30 dla rodziców, dziadków, wychowawców i katechetów zostanie wygłoszona prelekcja pod hasłem "Bunt na pokładzie", którą poprowadzi Michał Frąckowicz ze wspólnoty Mocni w Duchu.

W archidiecezji krakowskiej ŚDM przyjmą w tym roku formę Forum Młodych. Reprezentanci wszystkich ruchów i wspólnot młodzieżowych wspólnie spędzą cały weekend, aby pochylić się nad tezami przygotowującymi do synodu.

"Będą poszukiwać jedności i swojego miejsca w Kościele zarówno podczas dyskusji i integracji, jak i podczas wydarzeń modlitewnych, w których wziąć może udział każdy, niezależnie od tego, czy jest zarejestrowanym uczestnikiem Forum" – czytamy w komunikacie archidiecezji krakowskiej. W sobotę liturgii o godz. 19.30 w kolegiacie akademickiej św. Anny będzie przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Po mszy zaplanowany jest wieczór uwielbienia, który prowadzi schola Duszpasterstwa Akademickiego oraz Diecezjalna Diakonia Modlitwy Ruchu Światło-Życie. Centralnym punktem będzie msza św. w katedrze na Wawelu, którą odprawi abp Marek Jędraszewski.

W archidiecezji wrocławskiej obchody ŚDM odbędą się Ostrowie Tumskim. W liście do młodych metropolita wrocławski abp Józef Kupny zwrócił uwagę, że wszystko w życiu zaczyna się od decyzji: wstaję – wyruszam w drogę. "I dziś o podjęcie tej decyzji was proszę. Przybądźcie, by doświadczyć Bożego działania, które ma moc zacząć nowy etap w waszym życiu" – zaapelował hierarcha. Abp Kupny będzie przewodniczył mszy św. o godz. 15.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu.

Nie tylko w niedzielę

W diecezji warszawsko-praskiej obchody ŚDM odbędą się dzień wcześniej – w sobotę i będą połączone z zakończeniem synodu młodych, który obradował od września 2019 r. Eucharystii o godz. 18.00 w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika będzie przewodniczył bp. Romuald Kamiński.

W archidiecezji warszawskiej tegoroczne obchody zostały podzielone na dwa etapy i wpisują się w dziękczynienie za nowych błogosławionych – kard. Stefana Wyszyńskiego i matkę Elżbietę Czacką. Od 28 października trwa tam Pielgrzymkowa Sztafeta Młodych do archikatedry św. Jana Chrzciciela. Każdego dnia młodzi z poszczególnych dekanatów, m.in. lektorzy, ministranci, wspólnoty młodzieżowe i uczniowie, nawiedzają grób bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, a podczas mszy dziękują za dar jego beatyfikacji. Zwieńczeniem będzie 20 listopada podczas liturgii o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej, której będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

W sobotę spotkają się także młodzi w archidiecezji warmińskiej. Tam Święto Młodych będzie połączone z wprowadzeniem relikwii bł. Carla Acutis do kościoła św. Józefa w Olsztynie. Centralnym punktem będzie msza św. godz. 13.30 pod przewodnictwem metropolity warmińskiego abp. Józefa Górzyńskiego. Eucharystię poprzedzi spotkanie pod hasłem "Wyrwani z Niewoli".

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jana Paweł II. Pierwsze odbyły się od 29 do 31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne odbyły się już na szczeblu archidiecezji i parafii 23 marca 1986 r. Co dwa, trzy lata młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku w Niedzielę Palmową ze swoim biskupem.

Światowe Dni Młodzieży 2023 odbędą się w Lizbonie pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem". 

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Julia Fischer

Czy batonik może uspokoić twoją złość?

Szybciej bijące serce, czerwienienie się, jąkanie, bezsenność oraz miękkie kolana. Co objawia się w taki sposób? I jaki ma z tym związek nasz ośrodek nagrody? Julia Fischer zaprasza w...

Skomentuj artykuł

Diecezjalne ŚDM w tym roku po raz pierwszy w listopadzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.