Ogłoszono patronów Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Wśród nich Jan Paweł II

Ogłoszono patronów Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Wśród nich Jan Paweł II
Fot. Grzegorz Gałązka
KAI / tk

W dniu 102. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, twórcy Światowych Dni Młodzieży, gospodarze przyszłorocznego spotkania młodych zaprezentowali 13 świętych patronów, którzy będą towarzyszyć młodzieży w drodze do Lizbony.

Patroni ŚDM w Lizbonie

Św. Jan Paweł II, św. Jan Bosko, św. Wincenty, św. Antoni, św. Bartłomiej od Męczenników, św. Jan z Brito, bł. Joanna Portugalska, bł. Jan Fernandes, bł. Maria Klara od Dzieciątka Jezus, bł. Pier Giorgio Frassati, bł. Marcel Callo, bł. Chiara Badano i bł. Carlo Acutis - to święci i błogosławieni, wybrani przez organizatorów na patronów 37. Światowych Dni Młodzieży, które w sierpniu przyszłego roku odbędą się w Lizbonie.

Nie ma wśród nich pastuszków z Fatimy, świętych Hiacynty i Franciszka, prawdopodobnie dlatego, że gospodarze starali się w gronie patronów umieścić te postaci, które dla młodych ludzi mogą być wzorem twórczego i prowadzącego do świętości okresu młodości i dorosłości.

Na dzień ogłoszenia patronów, lizboński Komitet Organizacyjny ŚDM wybrał 18 maja - dzień urodzin św. Jana Pawła II, twórcy spotkań młodych. Jak wyjaśniają gospodarze, także poszczególne diecezje, przygotowujące się do przyjęcia pielgrzymów w czasie ŚDM i poprzedzających je Dniach w Diecezjach, wybrały sobie swych patronów - najczęściej związanych z historią lokalnego Kościoła lub szczególnie czczonych w danym regionie Portugalii.

DEON.PL POLECA

37. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie w dn. 1-6 sierpnia 2023 r., pod hasłem: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Za udział polskiej młodzieży w tym spotkaniu odpowiada Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM, którego pracami kieruje ks. Tomasz Koprianiuk.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Pragnę wam powiedzieć, co mam nadzieję, że nastąpi po Światowym Dniu Młodzieży: mam nadzieję, że będzie hałas. Będzie hałas tutaj, w Rio, będzie hałas. Chciałbym jednak, by was było słychać w diecezjach, chcę, aby się...

Skomentuj artykuł

Ogłoszono patronów Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Wśród nich Jan Paweł II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.