Rozpoczyna się 5. wizyta symboli ŚDM w Polsce

Rozpoczyna się 5. wizyta symboli ŚDM w Polsce
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

Od soboty 21 sierpnia do niedzieli 1 września krzyż ŚDM i ikona Maryi Ocalenia Ludu Rzymskiego - symbole spotkań młodych z Ojcem Świętym - pielgrzymują przez polskie diecezje. To piąta wizyta tych symboli w Polsce i pierwsza od czasu ŚDM Kraków 2016.

- Nawiązując do słów hymnu ŚDM w Lizbonie, czujemy, że "powietrze już drga". To znaczy: towarzyszą nam takie same wrażenia, jak wtedy, kiedy symbole przyjechały do Polski przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Mam głęboką nadzieję, że ich pielgrzymka przez polskie diecezje będzie momentem, który pozwoli nam jeszcze bardziej obudzić się i zaangażować się w to, by przygotowania do spotkania w Lizbonie nabrały bardzo głębokiego duchowego wymiaru. Mam nadzieję, że przełoży się to na to, że Pan Bóg nam pobłogosławi i będziemy mogli spotkać się wszyscy razem już za dwa lata w Lizbonie - mówi w rozmowie z KAI dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Mariusz Wilk.

To z jego inicjatywy krzyż ŚDM i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani przyjechały dziś do Polski i do 5 września będą przemierzać polskie diecezje. To piąta wizyta symboli ŚDM w Polsce, tym razem zorganizowana w porozumieniu z Komitetem Organizacyjnym ŚDM w Lizbonie, który przejął opiekę nad nimi w Niedzielę Chrystusa Króla 2020 r.

Oficjalny program pielgrzymki symboli ŚDM w Polsce, w czasie której odwiedzą one ponad 20 diecezji, przedstawia się następująco:

21 sierpnia

DEON.PL POLECA

15:00 - Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjny i Schronisko w Śnieżnicy (archidiecezja krakowska)

20:00 - Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie (diecezja tarnowska)

22 sierpnia

10:00 - Lublin (archidiecezja lubelska)

19:00 - Rzeszów (diecezja rzeszowska)

23 sierpnia

9:00 - Drohiczyn (diecezja drohiczyńska)

20:00 - Białystok (archidiecezja białostocka)

24 sierpnia

9:00 - Ełk (diecezja ełcka)

25 sierpnia

9:00 - Jarosław (archidiecezja przemyską i archieparchia przemysko-warszawska)

19:00 - Sandomierz (diecezja sandomierska)

26 sierpnia

7:00 - Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze w Częstochowie (archidiecezja częstochowska)

17:00 - Częstochowa (archidiecezja częstochowska)

27 sierpnia

7:00 - Festiwal Życia w Kokotku (diecezja gliwicka, diecezja bielsko-żywiecka, diecezja sosnowiecka, archidiecezja katowicka, archidiecezja częstochowska)

20:00 - Bazylika Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej (archidiecezja krakowska)

28 sierpnia

15:00 - Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej (diecezja radomska)

18:00 - Kielce (diecezja kielecka)

29 sierpnia

1:00 - Duszpasterstwo Akademickie w Radomiu (diecezja radomska)

9:00 - Warszawa (diecezja warszawsko-praska)

19:00 - Kościół Akademicki św. Anny w Warszawie (archidiecezja warszawska)

30 sierpnia

19:00 - Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu (diecezja kaliska)

31 sierpnia

10:00 - Koszalin (diecezja koszalińska)

19:30 - Gdańsk (archidiecezja gdańska)

1 września

4:00 - Westerplatte (archidiecezja gdańska)

Symbole ŚDM podróżują po Polsce specjalnym busem-kaplicą, przygotowanym przez Portugalczyków, którym zostały przywiezione do Polski przez członków Komitetu Organizacyjnego ŚDM Lizbona 2023.

Tym samym pojazdem ks. Wilk odwiezie je 1 września do portugalskiej Coimbry, zatrzymując się po drodze w Taizé. Szczegółowy program i relacje z kolejnych wydarzeń z udziałem symboli ŚDM moża znaleźć w mediach społecznościowych KBO ŚDM.

Symbole ŚDM odwiedzają Polskę po raz piąty. Po raz pierwszy zostały przywiezione do naszego kraju w sierpniu 1991 r. w ramach VI ŚDM w Częstochowie. Drugi raz: od 6 do 30 czerwca 2003 r. jako przygotowanie do XX ŚDM w Kolonii. Po raz trzeci Polska gościła je w dn. 25 kwietnia - 29 czerwca 2009 r. przed XXVI ŚDM w Madrycie. Ostatni i najdłuższy pobyt trwał od 14 kwietnia 2014 r. do 31 lipca 2016 r., w ramach przygotowań do ŚDM w Krakowie. Wówczas symbole zostały też wypożyczone m.in. do krajów byłego Związku Radzieckiego.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

„Jesus I Trust in You” to album złożony z kilkunastu znanych i często śpiewanych w języku polskim pieśni liturgicznych pochodzących ze śpiewnika „Niepojęta Trójco”, które wydaliśmy tym razem z myślą o pielgrzymach z całego świata,...

Skomentuj artykuł

Rozpoczyna się 5. wizyta symboli ŚDM w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.