Na kogo powinien głosować katolik w wyborach?

Na kogo powinien głosować katolik w wyborach?
(fot. European Parliament / flickr.com)
7 lat temu
KAI / slo

Wybierajmy kandydatów nie tylko głoszących wartości chrześcijańskie, ale żyjących i kierujących się nimi w działalności publicznej - apelują członkowie Krajowej Rady Katolików Świeckich.

W liście otwartym, podpisanym przez przewodniczącego KRKŚ Kazimierza Krylę autorzy przypominają nauczanie Kościoła dotyczące wymagań, stawianych kandydatowi do sprawowania urzędów publicznych.

Podajemy treść listu KRKŚ:

Członkowie Krajowej Rady Katolików Świeckich apelują do współobywateli o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ten obywatelski obowiązek winien być wyrazem odpowiedzialności za Ojczyznę. Wybierajmy kandydatów nie tylko głoszących wartości chrześcijańskie, ale żyjących i kierujących się nimi w swej działalności publicznej. Kryteriami w dokonywaniu wyboru właściwego kandydata niech będzie nauczanie Kościoła: "..właściwie ukształtowane sumienie chrześcijańskie nie pozwala nikomu przyczyniać się przez oddanie głosu do realizacji programu politycznego lub konkretnej ustawy, które podważają podstawowe zasady wiary i moralności przez propozycje alternatywne wobec tych zasad lub z nimi sprzeczne" (Nota doktrynalna o niektórych aspektach działalności i postępowania katolików w życiu politycznym, Watykan 2002r., p. 3).

Mija 10 lat odkąd Polska została członkiem Unii Europejskiej. Ojcowie - założyciele wspólnoty państw Europy - Konrad Adenauer, Robert Schuman i Alcide de Gasperi - zakładali, że miała to być Europa ojczyzn oraz wartości międzyludzkich. Również Jan Paweł II wskazywał, że "Jest rzeczą niezwykle ważną, by w procesie integracji kontynentu wziąć pod uwagę, że jedność nie będzie trwała, jeśli zostanie sprowadzona jedynie do wymiaru geograficznego i ekonomicznego; że musi ona polegać przede wszystkim na harmonii wartości, które winny się wyrażać w prawie i w życiu" (Jan Paweł II, Adhortacja Ecclesia in Europa, Watykan 2003r., p. 110).

To wołanie o Europę wartości nabiera znaczenia zwłaszcza teraz, gdy do głosu dochodzą osoby i ruchy będące w opozycji nie tylko do wartości chrześcijańskich, ale także kwestionujące dotychczasowy ład społeczny, oparty na rodzinie pojmowanej jako związku mężczyzny i kobiety.

Warszawa, 6 maja 2014r.

Kazimierz Kryla, Przewodniczący Krajowej Rady Katolików Świeckich

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na kogo powinien głosować katolik w wyborach?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.