Na łodziach i z Najświętszym Sakramentem. 15 sierpnia wyruszyła nietypowa pielgrzymka
To jedna z najbardziej niezwykłych pielgrzymek na świecie. Jej uczestnicy płyną łodziami i adorują Najświętszy Sakrament. A wszystko to na pamiątkę wydarzenia sprzed ponad 250 lat.
Sierpień to miesiąc pielgrzymek - pieszych, rowerowych i samochodowych. W Stanach Zjednoczonych odbywa się jednak pielgrzymka, a może bardziej procesja, której na próżno szukać w innych częściach świata. Do jej transportu służą łodzie, a na jednej z nich przewożony jest Najświętszy Sakrament.
Jak informuje portal catholicnews.com, nietypowa procesja nosi nazwę Fête-Dieu du Têche i odbywa się 15 sierpnia w diecezji Lafayette w Luizjanie.
Wydarzenie rozpoczyna się od mszy świętej, po której procesja z Najświętszym Sakramentem oraz figurami – Maryi i św. Józefa, udaje się do pobliskiej przystani. Tam monstrancja z Ciałem Pańskim umieszczana jest na jednej z łodzi, a figury - na kolejnych.
Łodzie wypływają z przystani i poruszają się wzdłuż kanału Bayou Teche w kierunku St. Martinville. Ludzie mieszkający w pobliżu zachęcani są do przychodzenia nad brzeg i adorowania Najświętszego Sakramentu, gdy przepływa on w pobliżu ich domu.
Łodzie często zatrzymują się, a osoby uczestniczące w procesji bezpośrednio (na łodziach), schodzą na brzeg, modlą się różańcem i odwiedzają lokalne kościoły.
Ostatnim przystankiem procesji jest miasto St. Martinville i lokalne kościoły, w których błogosławi się uczestników. W jednym z nich odprawiane są również nieszpory.
Pamiątka wypędzenia Akadyjczyków
Procesja Fête-Dieu du Têche odbywa się na pamiątkę wypędzenia Akadyjczyków z kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja. Dokonali tego Brytyjczycy podczas wojny francusko-indyjskiej. Akadyjczycy, którzy byli katolikami, osiedlili się właśnie wzdłuż bagien i prerii południowo-zachodniej Luizjany. Maryja jest ich szczególną patronką.
Jak informuje portal, w tym roku przypada 257. rocznica przybycia francusko-kanadyjskich imigrantów do Luizjany i zakorzenienia w tym północnoamerykańskim stanie wiary katolickiej.
Źródło: Catholic News / pk
Skomentuj artykuł