Z Kalisza wyruszyła najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce. Oznajmiły to dzwony wszystkich kościołów

Z Kalisza wyruszyła najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce. Oznajmiły to dzwony wszystkich kościołów
fot. Robert Biś / YouTube
KAI / pk

Najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce wyruszyła 9 sierpnia z kaliskich parafii. Oznajmiły to dzwony wszystkich kościołów. Na pierwszym postoju na Lisie pątników żegnał biskup kaliski Damian Bryl. W tym roku pielgrzymce towarzyszy hasło "Wszystko zaczyna się w rodzinie".

Już po raz piąty kierownikami pielgrzymki są ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak.

DEON.PL POLECA
"Wszystko zaczyna się w rodzinie" - pod tym hasłem pielgrzymi będą zmierzać w tym roku na Jasną Górę, wsłuchując się w treść konferencji przygotowanych przez ojca duchownego ks. Łukasza Zawidzkiego.

- W nawiązaniu do Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie z papieżem Franciszkiem chcemy pokazać, jak wielką wartością jest rodzina. Czasami nie doceniamy tych podstawowych relacji, a przecież w rodzinie uczymy się tego, co najpiękniejsze, ale też niekiedy zdobywamy negatywne doświadczenia, z którymi potem całe życie musimy się borykać. Patrząc na obraz św. Józefa Kaliskiego chcemy od Józefa, Maryi i Jezusa uczyć się jak być dobrym ojcem, dobrą matką, dobrym dzieckiem - zaznaczył ojciec duchowny.

Bp Damian Bryl w rozmowie z KAI podkreślał, że pielgrzymka to wielkie wydarzenie dla całej diecezji kaliskiej. - Jeżeli ponad 1000 osób maszeruje, modli się, słucha Bożego Słowa, podejmuje różnego rodzaju umartwienia to jest promieniujące na wszystkich. Ufam, że to doświadczenie pielgrzymkowe jest ważne dla uczestników, ale jestem głęboko przekonany, że jest ważne dla całej naszej diecezjalnej wspólnoty - powiedział biskup kaliski.

Pielgrzymka to przede wszystkim czas modlitwy

Wskazał, że pielgrzymka jest nade wszystko czasem modlitwy. - Pielgrzymka jest czasem doświadczenia, że dobry Bóg jest z nami, ale także jest czasem doświadczenia modlitwy wstawienniczej. Pielgrzymi orędują w ważnych sprawach, orędują w sprawach osobistych, swoich rodzin, ale także prosiłem, by pamiętali o sprawach naszej diecezji, ojczyzny, by modlili się o pokój na Ukrainie, za ofiary i poszkodowanych w katastrofie autobusu na Chorwacji. Jeżeli jesteśmy blisko Pana Jezusa, to rozszerza się nasze serce i jednym z wyrazów tego rozszerzonego serca jest właśnie modlitwa wstawiennicza - podkreślał duchowny.

Biskup wyjawił, że kiedyś sam był pielgrzymem. - Pielgrzymowałem wiele lat temu w Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. To były dobre doświadczenia: z jednej strony bardzo osobistych ważnych przeżyć, doświadczenie bliskości Pana Boga, opieki Matki Bożej, ale także doświadczenie Kościoła, który idzie razem, modli się i wzajemnie wspiera w drodze - stwierdził bp Bryl.

Pielgrzymkę tworzą 24 grupy, w tym 12 promienistych, 8 kaliskich, 3 rowerowe i biegowa.

Na pielgrzymkę "wyruszyła" także grupa złota, która codziennie będzie duchowo łączyć się z pątnikami za pośrednictwem Diecezjalnego Radia "Rodzina". Uczestnicy będą wpisani na Listę Pielgrzymów Duchowych. Swoje intencje mogą przesyłać telefonicznie lub emailem. Będą one omadlane na trasie pielgrzymki. Każdego dnia na falach Radia na częstotliwości 103,1 MHz będzie można znaleźć m.in. konferencje pielgrzymkowe i relacje z trasy. Pielgrzymi duchowi mogą brać udział w codziennych spotkaniach modlitewnych o godz. 20.30 w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu prowadzonych przez ks. Dariusza Kulińskiego.

Uroczyste zawiązanie kolumny pielgrzymki nastąpi 13 sierpnia po Mszy św. w Kłobucku. Stamtąd pielgrzymi zwartą grupą pójdą na Jasną Górę, gdzie ok. godz. 17.45 zostaną powitani przez biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna.

Pielgrzymka, która wraca pieszo

Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pielgrzymi mają do pokonania w obie strony ok. 320 km. Do Kalisza pątnicy dotrą 19 sierpnia. O godz. 16.30 zostaną powitani przy kościele św. Gotarda przez bpa Damiana Bryla, skąd przejdą do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, gdzie pielgrzymkę zakończy Msza św. o godz. 17.00 pod przewodnictwem biskupa kaliskiego.

Pielgrzymka będzie transmitowana na żywo przez Telewizję Diecezjalną „Dom Józefa”.

Relacje będzie można znaleźć także w Dwutygodniku Diecezji Kaliskiej „Opiekun” i na profilu facebookowym gazety.

Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 1637 r. pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę.

Istnieje jednak zapis o 30 lat starszy, który dokumentuje pielgrzymkę na Jasną Górę sodalistów z jezuickiego kolegium w Kaliszu w 1607 r. Można domniemywać, że pielgrzymowali oni do tronu Matki Bożej każdego roku, ponieważ spośród sodalistów wielu wstąpiło do zakonu paulinów, m.in. Augustyn Kordecki.

Istnieje jeszcze jeden zapis z 1618 r. upamiętniający pielgrzymkę kaliską, która wyruszyła z kościoła ojców franciszkanów. Została ona zorganizowana przez Bractwo Męki Pańskiej.

Do końca XIX wieku pielgrzymki na Jasną Górę organizowane były w dwóch terminach: na 15 sierpnia i 8 września, w obu przypadkach trwały one 10 dni. Po czterech dniach drogi pątnicy zachodzili na Jasną Górę, gdzie spędzali dwa dni, po czym pieszo wracali do Kalisza. Dopiero w XX wieku utrwaliła się tradycja pielgrzymki sierpniowej.

Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata okupacji hitlerowskiej i komunistycznego reżimu.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Z nich zaś największa jest miłość…
1 Kor 13,13

Pragniemy kochać i być kochani. Zależy nam na budowaniu dobrych relacji, opartych na wzajemnym zaufaniu i miłości. Jesteśmy do tego powołani, bo Bóg jest miłością: wcieloną,...

Skomentuj artykuł

Z Kalisza wyruszyła najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce. Oznajmiły to dzwony wszystkich kościołów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.