42. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę wyruszyła spod Wawelu

42. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę wyruszyła spod Wawelu
fot. depositphotos.com
KAI / ml

Wasze zmierzanie na Jasną Górę niech będzie zmierzaniem do utwierdzenia się w wierze – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. przed katedrą na Wawelu na rozpoczęcie 42. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej, w ramach której na Jasną Górę zmierza 6 tys. pątników.

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że Jezus i Apostołowie poszli na Górę Tabor w jasnym celu – aby się modlić. I to właśnie rozmowa z Ojcem przemieniła Jezusa. Metropolita zauważył, że św. Piotr odwołując się do tego doświadczenia pisał do chrześcijan, że nie to, co przeżyli Apostołowie jest najważniejsze, ale najważniejsze jest trwać w Chrystusowej prawdzie. W dalszych fragmentach swojego listu św. Piotr wskazał na trzy podstawowe niebezpieczeństwa, jakie grożą chrześcijanom.

Po pierwsze: pojawią się fałszywi nauczyciele i herezje. Po drugie: pojawią się ludzie przewrotni, którzy będą chcieli wewnętrznie, moralnie złamać chrześcijan, i to w imię wolności. Po trzecie: chrześcijanie spotkają się z szyderstwami z powodu ich wiary w Chrystusa. – Wobec tych zagrożeń trzeba trwać przy zdrowym rozsądku, a jednocześnie trwać w pamięci o tym, co przekazał nam w swoich Ewangeliach Jezus Chrystus – mówił metropolita odwołując się do apostolskiego nauczania i zachęcał, aby wpatrywać się w cierpliwość miłosiernego Boga, który ciągle jest gotowy na przyjęcie marnotrawnego syna.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że rozpoczynająca się dziś pielgrzymka jest „wstępowaniem razem z Chrystusem na górę świętą, na Jasną Górę, po to, aby się modlić”. Nawiązując do witania pielgrzymów w Częstochowie metropolita zauważył, że wówczas ich twarze lśnią nowym blaskiem, co mimo trudu i zmęczenia widać zwłaszcza w oczach i uśmiechach. – To jest ta przemiana, która się dokonuje. To być może jest też moment uniesienia – „dobrze nam tu być” – mówił nawiązując do przemienienia na Górze Tabor.

– Wasze zmierzanie na Jasną Górę niech będzie zmierzaniem do utwierdzenia się w wierze. Do tak głębokiego związania się z Chrystusem, Jego Ewangelią, krzyżem, Kościołem, by później, gdy przyjdą dni codzienności czuć się utwierdzonym w tym, kim naprawdę jesteśmy, do czego wybrał nas Chrystus, do czego przeznaczył nas Bóg i w czym nas umacnia zsyłając nieustannie swojego Świętego Ducha – mówił arcybiskup, zachęcając pielgrzymów, by uczyli się wierności Chrystusowi na chwil trudne, a jednocześnie by byli zwiastunami Chrystusowego pokoju. – Kto ma Chrystusa w swoim sercu, ten promieniuje pokojem – dodawał podkreślając, że w świecie pełnym przemocy słownej i fizycznej ludzie spragnieni są pokoju, dobrego słowa i życzliwości.

Na koniec metropolita krakowski prosił pielgrzymów o modlitwę w intencji sprawiedliwego pokoju dla Ukrainy.

42. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę przebiega pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”. Do celu pątnicy dotrą 11 sierpnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner, Joanna Podsadecka, Tomasz Ponikło

Trzy wielkie odsłony - Wiara ludzi wolnychMiłość w czasach niepokoju. Niepublikowane wykłady oraz Tischner. Nadzieja na miarę próby. Ostatnie słowa

Głęboka wiara i wielkie pytania ks. Józefa Tischnera

Jak wierzyć w świecie, który żongluje...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

42. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę wyruszyła spod Wawelu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.