Po dwuletniej przerwie wyruszyła 29. Pielgrzymka Żołnierzy na Jasną Górę

Po dwuletniej przerwie wyruszyła 29. Pielgrzymka Żołnierzy na Jasną Górę
Fot. PAP/Piotr Nowak
PAP / tk

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa 326 żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej wyruszyło na Pieszą Pielgrzymkę Żołnierzy na Jasną Górę. Rozpoczęła się ona od Mszy św. sprawowanej w intencji jej uczestników, której przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz.

Polscy i amerykańscy żołnierze w drodze na Jasną Górę

Polscy żołnierze pielgrzymują na Jasną Górę po raz 29. Wraz z nimi są przedstawiciele żołnierzy amerykańskich.

– Rozpoczynająca się dziś pielgrzymka jest symbolem całej naszej życiowej drogi. Jest znakiem tego, że chcemy pójść za Jezusem, zapierając się samych siebie, biorąc krzyż i naśladując Jezusa – podkreślał w homilii bp Lechowicz.

Ordynariusz Wojskowy zauważył, że pielgrzymka daje wiele okazji do tego, aby spotkać Jezusa na swojej drodze, przez udział w Eucharystii, modlitwę i medytację nad Słowem Bożym i przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania. Przypomniał, że pielgrzymka to wysiłek nie tylko fizyczny, ale i duchowy. – Z tego wysiłku duchowego, z tej wewnętrznej pracy będą rodzić się piękne owoce w waszym życiu – zapewniał. Podziękował uczestnikom pielgrzymki za podjęcie trudu, a kapelanom za opiekę duchową, którą będą pełnić nad pielgrzymami.

DEON.PL POLECA

Hasło tegorocznej pielgrzymki

Pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Syn was wyzwoli”. Są to słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana powiedział ks. Jan Dohnalik, jeden z kapelanów biorących udział w pielgrzymce.

– To hasło przypomina nam, że nie wystarczy wolność zewnętrzna, niepodległość kraju, którego bronią żołnierze, ale trzeba zadbać także o wolność wewnętrzną, o to, żeby człowiek był człowiekiem mocnego charakteru, prawego sumienia i nieulegający wpływom, naciskom, ale też swoim słabościom – powiedział. Jak podkreślali w rozmowach pielgrzymi w tym roku oprócz własnych intencji zaniosą na Jasną Górę także prośby o pokój na Ukrainie.

Wymarsz wojska spod katedry rozpoczął się o godzinie 6:50. Pielgrzymom przygrywała do marszu orkiestra wojskowa. Żołnierze ulicami Starego Miasta udali się na Plac Zamkowy, gdzie dołączyli do Warszawskiej Metropolitalnej Pielgrzymki Akademickiej.

Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski pobłogosławił zgromadzonych na Placu Zamkowym pątników i dał znak do wymarszu grup. Biskup Polowy i Metropolita Warszawski odprowadzili pielgrzymów na Plac Bankowy, a następnie żegnali kolejne grupy wyruszające z Warszawy.

Pątnikom w mundurach towarzyszy 7 kapelanów Ordynariatu Polowego, każdy z nich odpowiedzialny jest nie tylko za posługę duszpasterską wobec pątników, ale ma wyznaczone zadania np. przygotowanie liturgii, śpiewu etc.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
José Ignacio Tellechea Idígoras

Książka Ignacy Loyola, sam i na piechotę została uznana za jedną z najbardziej wartościowych biografii tego niezwykłego człowieka i założyciela Towarzystwa Jezusowego (jezuitów).

Autor opisuje Ignacego jako człowieka z krwi i kości, cierpliwego i...

Skomentuj artykuł

Po dwuletniej przerwie wyruszyła 29. Pielgrzymka Żołnierzy na Jasną Górę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.