Na placu Św. Piotra modlitewne przygotowanie
Modlitewne przygotowanie poprzedza mszę kanonizacyjną Jana Pawła II i Jana XXIII pod przewodnictwem papieża Franciszka. Plac św. Piotra wypełniony jest przez pielgrzymów, wśród których znaczna część jest z Polski. Powiewają też flagi z Węgier, Słowacji, Peru i Francji.
Przed główną liturgią kanonizacyjną czytane są fragmenty homilii Jana Pawła II, m.in. jego słowa wypowiedziane podczas kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej. Papież mówił wówczas "dziękujcie Panu, bo Pan jest dobry"; dodał, że miłosierdzie "jest największym źródłem miłości". Z głośników rozmieszczonych na placu słychać pieśni religijne.
Razem z papieżem Franciszkiem mszę, nazwaną kanonizacją stulecia, koncelebrować będzie ponad 100 kardynałów i około tysiąca biskupów. Na mszę kanonizacyjną Jana XXIII i Jana Pawła II przybył także emerytowany papież Benedykt XVI. Papież emeryt, ubrany w białą sutannę i z mitrą na głowie będzie w koncelebrze mszy.
Na plac św. Piotra przybywają oficjalne delegacje. Ma być ich łącznie 93, wśród nich 24 głowy państw. Są już też polskie władze - prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk oraz marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz.
Ołtarz polowy ustawiony jest przed Bazyliką św. Piotra. Za nim stoi bardzo skromny tron papieski, przykryty białym płótnem, a obok klęcznik, również przykryty białym płótnem. Przed ołtarzem zebrali się już licznie kapłani.
Na placu św. Piotra i wokół niego panuje atmosfera głębokiego skupienia, pada deszcz.
Wielu pielgrzymów z Polski ubranych jest w stroje ludowe - widać m.in. górali, łowiczanki, ślązaków. Na miejscu są też górnicy i przedstawiciele "Solidarności". Na dachach pobliskich domów widać ludzi, którzy chcą stąd oglądać uroczystości kanonizacyjne.
Skomentuj artykuł