Na Ukrainie przebywa delegacja episkopatu Niemiec

Na Ukrainie przebywa delegacja episkopatu Niemiec
(Fot. PAP/Mykola Kalyeniak)
KAI/dm

4-osobowej delegacji Niemieckiej Konferencji Biskupów przewodniczy biskup Augsburga Bertram Meier, stojący na czele Komisji episkopatu ds. kontaktów z Kościołem powszechnym (Weltkirche). Kilkudniowa wizyta duchownych trwa od 1 czerwca. 2 czerwca z niemieckimi duchownymi spotkał się zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Swiatosław Szewczuk.

Do spotkania doszło w soborze katedralnym Zmartwychwstania Chrystusowego w Kijowie.

Witając gości z Niemiec arcybiskup większy kijowsko-halicki nazwał „małym cudem” fakt, iż „obecnie, po ciężkim okresie oblężenia rosyjskiego, wszyscy przyjeżdżają do Kijowa niczym do duchowej stolicy świata”.

Podkreślił, że to „właśnie biskupi katoliccy w różnych krajach od początku pełnowymiarowej agresji rosyjskiej zajęli jasne stanowisko proukraińskie”. Dodał, że w Niemczech biskupi katoliccy „są proroczym głosem przed narodem i światem politycznym” swego kraju.

DEON.PL POLECA

- Dziękujemy za waszą obecność, za waszą wizytę. W imieniu obecnych tutaj ludzi wyrażam naszą wdzięczność wam, braciom biskupom i wszystkim katolikom w Niemczech za wasze poparcie i współpracę. Witajcie na Ukrainie - powiedział zwierzchnik UKGK, zwracając się do gości, a zwłaszcza do biskupa Meiera, który wraz z nim koncelebrował liturgię w święto Wniebowstąpienia Pańskiego.

Na zakończenie nabożeństwa głos zabrał przewodniczący delegacji niemieckiej. Zapewnił, że on i pozostali jej członkowie przybyli na Ukrainę z wielką radością a sam ich przyjazd ma podwójne znaczenie.

- Przede wszystkim jest to wizyta solidarności, gdyż jesteśmy braćmi w biskupstwie, zjednoczonymi wokół następcy apostoła Piotra. A ponieważ nie jesteśmy politykami, lecz przede wszystkim ludźmi wierzącymi, to nasza solidarność polega na tym, aby wspierać siebie nawzajem na duchu i podtrzymywać modlitewnie - wyjaśnił biskup augsburski.

Dodał, że „jesteśmy razem tymi dwoma płucami jedynego Kościoła Chrystusowego”, przywołując słowa św. Jana Pawła II, iż Kościół katolicki oddycha dwoma płucami, czyli tradycjami zachodnią i wschodnią.

Jednocześnie hierarcha zaznaczył, iż Kościół katolicki w Niemczech jest bogaty i chce podzielić się tym, co ma. Za pośrednictwem takich struktur - swoich i międzynarodowych - jak „Renovabis”, Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Caritas Internationalis i wiele innych wspiera różne projekty na Ukrainie.

- Ale nie pieniądze ani finanse są najważniejsze, ale to, że wasz Kościół jest szkołą duchowości. I my przyjeżdżamy z Niemiec do was, aby nauczyć się głębi wiary i życia duchowego - mówił dalej biskup Meier.

Podkreślił, że pierwszej lekcji „udzielaja nam wasi księża” i dodał, że „dziś w czasie śniadania rozmawialiśmy o tym, jak ważna jest obecność kapłanów wśród swego narodu, szczególnie w czasie wojny”. Jest to bardzo mocne przesłanie, gdy wszyscy uciekają, a księża pozostają i przebywają ze swym narodem - zauważył gość z Niemiec. Podziękował kapłanom za to świadectwo.

Podkreślił ponadto rolę katedry kijowskiej, która - jak powiedział - służy nie tylko do celów liturgicznych, ale w czasie najgorszych chwili była schronieniem i schronem dla ludzi szukających ratunku przed bombami rosyjskimi.

- Dziękujemy wam za wasze świadectwo męstwa i wiary chrześcijańskiej. Przyjechaliśmy tutaj, aby uczyć się od was. I będziemy bardzo zadowoleni, jeśli będziemy mogli wam pomóc - podsumował swą wypowiedź bp B. Meier.

- Z całego serca życzę wam pokoju, pokoju w waszych sercach, wspólnotach kościelnych, a przede wszystkim pokoju dla całego kraju. Niech Bóg was wszystkich błogosławi! - zakończył mówca.

 

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Na Ukrainie przebywa delegacja episkopatu Niemiec
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.